Dojde na poště ke stávce? Menšinové odbory se nedohodly s vedením

Menší odborové organizace na České poště by příští týden mohly vyhlásit maximálně dvouhodinovou výstražnou stávku na podporu svého požadavku na zvýšení mezd. V pondělí se odboráři nedohodli s vedením podniku na požadovaném růstu mezd pro některé profese o 2500 Kč, což představuje zvýšení až o 15 procent.

Neuspěli ani s alternativním návrhem nahradit navýšení mezd stravenkami, respektive poukazy v hodnotě 2500 Kč měsíčně. Vyplývá to z vyjádření odborářů a České pošty.

„Ještě jsme kontaktovali premiéra Bohuslava Sobotku a ministra vnitra Milana Chovance, abychom je informovali o situaci na poště a o chovaní současného vedení podniku,“ řekl předseda Odborového hnutí zaměstnanců ČP Evžen Dvorský. Konkrétní formu protestů nesdělil, uvedl pouze, že sbírají podpisy od zaměstnanců, kteří se chtějí připojit, a spolu s dalšími náležitostmi akci nahlásí zaměstnavateli tři dny dopředu.

Podle předsedy dalších menšinových odborů SOS-21 Petra Pohla by mělo jít pouze o výstražný protest, který má upozornit na situaci v podniku, kde je průměrná mzda 21 400 korun, téměř šest tisíc korun pod celostátním průměrem.

Dohoda s většinou nestačí menšině

„Pro některé profesní skupiny žádají zástupci menších odborových organizací nárůst mezd o 15 procent. Jen pro příští rok by toto navýšení představovalo náklady přes jednu miliardu korun,“ řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.  

Česká pošta se před dvěma týdny dohodla s většinou odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta. Požadavky menšinových odborových organizací na další navýšení mezd jsou podle Vitíka zcela mimo realitu a neodpovídají ekonomickým možnostem podniku.

„Přistoupení na ultimativní požadavky by znamenalo přivést Českou poštu do ztráty v řádu stovek milionů korun už v příštím roce.“

Matyáš Vitík

mluvčí pošty

Prosinec představuje pro Českou poštu provozně nejexponovanější část roku, kdy počet balíkových zásilek roste až na dvojnásobek. Menšinoví odboráři tvrdí, že mají pro své požadavky podporu šesti tisíc zaměstnanců, což je pětina všech pracovníků podniku.

„Vyhrožování případnou stávkou, pro kterou neexistuje objektivní důvod, v předvánočním provozu je jednání zcela za hranou elementární loajality s cílem poškodit Českou poštu v nejhektičtějším období roku. Tato situace nemá žádného vítěze, hlavním poraženým by byl zákazník České pošty,“ dodal mluvčí.