Je česká rodina v krizi? Když vydrží, dokáže si užít i společnou dovolenou

Krizi rodiny lze pozorovat od druhé poloviny 20. století a ještě výrazněji pak od jeho konce, říká historik Eduard Maur. Vidí za tím řadu okolností, k nimž patří i to, že rodina ztratila některé funkce, které dříve měla. Tématu Krize rodiny se věnuje Fokus Václava Moravce, který ČT24 odvysílá v úterý 6. prosince od 20:00 hodin. Hosty pořadu budou kromě Eduarda Maura také novinářka Petra Procházková, psycholog Petr Šmolka, socioložka Marta Vohlídalová, spisovatel Jiří Dědeček a ekonomka Mariola Pytlíková.

Historik Maur připomíná, že se zmenšila ekonomická funkce rodiny, která přestala být základem rodinných podniků, převažujících dříve ve společnosti. Rodina ztratila i svou funkci socializační, „to znamená, že o výchovu dítěte pečuje celá řada organizací v čele se školou“.

Do jisté míry přišla rodina také o funkci rozmnožovací, protože dochází k růstu počtu dětí, které se rodí mimo rodinu, a oproti minulosti už to přestává být dehonestující, říká historik.

Zmiňuje rovněž, že rodina se rozpadá snáze, než se rozpadala dříve. „To, co bylo v minulosti důsledkem třeba ovdovění, kdy pak v jedné rodině žily děti z různých svazků, tak dnes není způsobeno zásahem zvenčí, ale rozhodnutím samotných manželů,“ upozornil Maur.

Dodal, že založení rodiny a narození dětí přestává být ideálem. V minulosti byl tento ideál obecně sdílen a lidé s ním vstupovali do života a snažili se ho uskutečnit. „Bez něho si nedokázali život představit,“ řekl Maur.