Babišovo ministerstvo navrhuje přebytkem rozpočtu snížit státní dluh. Ale rozhodnou poslanci

Případný přebytek státního rozpočtu za letošní rok navrhne ministerstvo financí využít na snížení státního dluhu. Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku. Vyplývá to z materiálu, který pro informaci předložilo na pondělní jednání vlády ministerstvo financí.

Na celý letošní rok je schválen státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun. Ke konci listopadu ovšem hospodařil stát s přebytkem 55,5 miliardy korun a ministr financí Andrej Babiš (ANO) již uvedl, že není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let a očekává přebytek. 

„V případě dosažení přebytku rozpočtového hospodaření budou peněžní prostředky odpovídající výši kladného salda státního rozpočtu převedeny na předem určený platební účet podřízený státní pokladně, na kterém budou umístěny do rozhodnutí Poslanecké sněmovny o jejich použití. Ministerstvo financí v návrhu státního závěrečného účtu za rok 2016 navrhne použít přebytek hospodaření na snížení státního dluhu,“ uvedlo ministerstvo v materiálu. Peníze by tak využilo na splátky státních dluhopisů.

Návrh státního závěrečného účtu musí vláda předložit Poslanecké sněmovně ke schválení do konce dubna následujícího roku. Státní závěrečný účet za loňský rok sněmovna ale přitom dosud neschválila.

Informaci si po ministerstvu financí vyžádal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v polovině listopadu.