Maďarská skupina MOL ztratila zájem o Plzeňský Prazdroj

Na užším seznamu kandidátů na převzetí Plzeňského Prazdroje a dalších východoevropských značek pivovaru SABMiller není maďarská energetická skupina MOL. Člen představenstva skupiny MOL Oszkár Világi potvrdil dřívější informaci agentury Reuters. SABMiller se některých svých produktů zbavuje v rámci fúze s pivovarem AB InBev.

Na užší seznam kandidátů na převzetí Prazdroje a dalších značek pivovaru SABMiller se podle Reuters dostalo několik uchazečů, včetně japonského pivovaru Asahi či investiční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera.

„Zájem jsme nejdříve měli, ale nabídku jsme nakonec nepodali. Viděli jsme tady různé synergie, ale i určitá rizika,“ řekl Oszkár Világi z představenstva skupiny MOL. „Nedovedu si představit, že bychom něco koupili za dvanáctinásobek EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů). To by se vedení velmi těžko vysvětlovalo, že jsme za to zaplatili dopředu tolik peněz,“ dodal.

Sloučení s podmínkou

Společnost AB InBev se v loňském roce dohodla na převzetí konkurenta SABMiller. Evropské regulační úřady však transakci podmínily tím, že AB InBev prodá aktivity SABMilleru v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Celková hodnota prodávaných značek se podle dřívějších odhadů pohybuje mezi pěti a sedmi miliardami eur (135 až 189 miliard korun).

Sloučená skupina bude kontrolovat téměř třetinu globálního trhu s pivem. Silnou pozici bude mít v Africe a v Latinské Americe. Skupina si ponechá současný název Anheuser-Busch InBev a jejím generálním ředitelem bude současný šéf AB InBev Carlos Brito.