Prodejci vozů Hyundai se postavili českému importérovi. Podle soudu zneužil své postavení

Někteří prodejci automobilů Hyundai se dostali do sporu s českým importérem těchto vozů, společností Hyundai Motor Czech. V roce 2014 totiž odmítli přistoupit na nové podmínky, které označili za diskriminační a nesplnitelné. Pokuty přišly, i když odstoupili od smlouvy. Podle soudů jde o zneužití dominantního postavení na trhu.

Video Události
video

Události ČT: Soud s výhradním dovozcem automobilky Hyundai

V olomouckém autosalonu prodávali auta značky Hyundai od roku 1992 a do podnikání vložili všechny své peníze i majetek. „Za značku jsme bojovali a viděli jsme v ní budoucnost,“ říká jednatelka společnosti Niscar Olomouc Taťjána Fialová.

Zlom ale nastal před více než dvěma lety, kdy vedení českého importéra nastavilo nové podmínky. Pro některé dealery to znamenalo, že pokud nesplnili plán prodejů, ztratili měsíčně stovky tisíc.

„Zhruba třetina dealerské sítě dostala od vedení Hyundai Motor Czech neregulérní, nereálné podmínky v prodeji nových vozů,“ přiblížil majitel Autocentra Boura Bohumil Boura. 

„Podmínky bylo čím dál horší plnit a každý závěr měsíce pro nás byl náročný i psychicky,“ podotýká Fialová.

Pokuta i po vypovězení smlouvy 

Skupina autosalonů se chtěla s importérem domluvit, jenomže ten to odmítl, a tak vypověděla smlouvu. Importér ale postupně začal tyto podnikatele pokutovat, i přesto, že od smlouvy už odstoupili. Někteří obchodníci se kvůli tomuto jednání obrátili na soud.

Přibližně na jaře 2015 pak čelila Fialová nejhorší ráně. „Přišla vyplněná blanco směnka na částku blížící se asi sedmi milionům,“ vysvětluje. Podle předsedy Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka Hyundai „ze svých prokazatelných věřitelů čili dealerů udělal dlužníky na základě toho, že fakticky zneužil směnky“.

Soud teď ale rozhodl ve prospěch dealerů. Odstoupení od smlouvy je platné a v případě olomouckého autosalonu použil importér směnky neoprávněně.

Soudit se bude každý případ zvlášť. „Protože jsou ale identické, na 99,9 procenta lze předpokládat, jakým způsobem to skončí,“ řekl právní zástupce automobilových dealerů Andrej Vacík.

Hyundai Motor Czech s nejčerstvějším rozhodnutím soudu nesouhlasí. „A to konkrétně v té části, v níž její směnečné žalobě nebylo vyhověno. Společnost je připravena využít všech dostupných právních prostředků k tomu, aby byl zamítavý verdikt zvrácen,“ zní v prohlášení.

Někteří dealeři místo vozů Hyundai začali prodávat jinou značku, nicméně doufají, že peníze dostanou zpátky.