Výroba osobních aut v Česku za deset měsíců překonala milionovou hranici

Výroba osobních aut v Česku za deset měsíců překonala milionovou hranici, když vzrostla o 5,6 procenta na 1,11 milionu vozů. Největší nárůst zaznamenala značka Škoda Auto, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda zvýšila výrobu o téměř devět procent na 631 436 aut, Hyundai Motor o zhruba dvě procenta na 286 800 vozů a kolínská TPCA o dvě procenta na 191 688 aut.

„Právě a pouze díky úspěchům automobilového průmyslu letos zaznamenáme vzestup české průmyslové výroby jako celku. V dalších průmyslových sektorech situace tak růžová není. Pokud bychom celková data o automobilový sektor očistili, průmyslová výroba by dokonce klesala,“ konstatuje hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Nasycený trh

Po excelentních prvních třech čtvrtletích letošního roku byl ale samotný říjen ve znamení zpomalení výroby motorových vozidel. „Jedná se o důsledek nižší poptávky ze zahraničí. Ta v první polovině letošního roku překonávala svou silou veškerá očekávání. Zejména slabší třetí čtvrtletí v Německu se ale projevilo i u nás,“ dodává. „Křivka prodejů roste od roku 2013 a projevuje se určitá nasycenost trhu,“ hodnotí šéfredaktor portálu Automakers Erich Handl.

Video Studio ČT24
video

Handl: V západní Evropě je letos velká poptávka

Výroba autobusů klesla o tři procenta na 3534 vozidel. Iveco zvýšilo produkci o dvě procenta na 3125 vozů, naopak výroba SOR klesla o třetinu na 364 autobusů. Jediný domácí výrobce nákladních aut Tatra zvýšil výrobu o 36 procent na 984 vozů. Motocyklů značky Jawa bylo vyrobeno 1171, což je o 22 procent meziročně méně.