Stát zvýší v příštím roce podporu biopotravin a ekologického zemědělství

Ministerstvo zemědělství připravuje soutěž na propagaci biopotravin, aby zvýšilo jejich odbyt. Soutěž má být vypsána v příštím roce, na propagaci je určeno 30 milionů korun. Výběr firmy, která kampaň uskuteční, bude na Státním zemědělském intervenčním fondu.

Podle manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové tolik stát doposud do kampaně za biopotraviny nikdy neinvestoval. Půda v ekologickém režimu zabírá v ČR zhruba 12 procent zemědělské půdy.

Například na propagaci značky Klasa dá stát za dva roky přibližně desetinásobek sumy určené pro biopotraviny.

„Od kampaně si mnohé slibuji. Že to nebude jednorázová akce, kdy stát vydá třicet milionů korun. Protože za rok něco změnit je strašně nereálné. Je potřeba soustavná práce.“

Kateřina Urbánková

manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

Podle Urbánkové je třeba pracovat i s dětmi ve školách a v mateřských školkách.  

V Česku se přibližně třetina tuzemské bioprodukce prodá spotřebitelům. „Až dvě třetiny skončí jako konvenčně zpracované nebo se vyvezou do zahraničí,“ dodal ředitel ministerského odboru environmentálního a ekologického zemědělství Jan Gallas.

Podle něj se v ČR vypěstuje a vychová dostatek bioprodukce, chybí však její zpracovatelé. Nakonec se tak může stávat, že na pultech obchodů zákazník objeví vedle sebe produkty, které jsou shodné. Jeden z nich, označený jako bio, však bude stát až dvojnásobek.

Jak velký podíl biopotraviny získají?

Ministerstvo připravuje i tříletý projekt na přechod konvenčních farem na ekologické zemědělství, mohlo by na něj dát až 12 milionů korun.

Vláda loni odsouhlasila plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2020. Počítá například s tím, že by podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Podle ekologů je plán rozvoje málo ambiciózní, hlavně ve zvyšování podílu půdy, na které se hospodaří v ekologickém režimu.