Kazaši odsoudili pivovarníka na 21 let za pokus svrhnout Nazarbajeva

Vojenský soud v kazašské metropoli Astaně v pondělí odsoudil podnikatele Tochtara Tulešova k 21 letům vězení a zabavil mu desítky domů, aut, lodí a velbloudů. Tulešov, který býval vlastníkem jednoho z největších pivovarů v Kazachstánu, podle médií čelil obvinění z pokusu o státní převrat s cílem svrhnout dlouholetého vládce této středoasijské země Nursultana Nazarbajeva.

Nursultan Nazarbajev
Zdroj: ČTK/AP/Pavel MikHeyev

Soudní proces s podnikatelem Tulešovem se konal za zavřenými dveřmi. Novináři směli být přítomni pouze čtení rozsudku, který zahrnoval dlouhý výčet pivovarníkových zločinů, včetně vražd a mučení. Není jasné, zda odsouzený přiznal vinu, obhájce se zdržel vyjádření.

Již lednové zatčení Tulešova podle agentury Reuters vzbudilo údiv mezi pozorovateli, pro něž bylo těžko představitelné, že by podnikatel střední úrovně organizoval a financoval státní převrat.

Tulešov byl s dalšími třemi lidmi zatčen koncem letošního ledna během policejní razie ve městě Šymkentu na jihu země, kde vlastnil pivovar Šymkentpivo. Policie tehdy uvedla, že při akci bylo zajištěno i velké množství zbraní, podvratné literatury a narkotik.

Zadržení Tulešova bylo součástí rozsáhlé vlny zatýkání. Stejný osud potkal i vysoce postavené osoby, například bývalého prvního náměstka generálního prokurátora Iljase Bachtybajeva nebo mnoho vysokých armádních důstojníků.

Analyzoval teroristické hrozby

Tulešov řídil v Kazachstánu národní odbočku ruské organizace Středisko pro analýzu teroristických hrozeb. Její webové stránky podle Reuters publikovaly řadu výrazně proruských a protizápadních článků. Některé z nich naznačovaly, že radikální organizace Islámský stát (IS) vysílá na Ukrajinu své bojovníky, aby pomáhali bojovat kyjevským nacionalistům proti separatistům na Donbasu.

Kazašská tajná policie KNB později vydala o okolnostech zadržení podnikatele Tulešova zprávu, kde se uvádí, že osnoval plán na státní převrat. Chtěl prý přitom využít nepokojů, které se v Kazachstánu rozšířily v reakci na vládní plány privatizace rozsáhlých ploch zemědělské půdy. Demonstrace zemědělců, kteří se obávají o své živobytí, Tulešov podle KNB financoval. Kromě pokusu o státní převrat byl pivovarník obviněn i z vražd nebo mučení, celkem z 18 zločinů.