Opoziční kritika rozpočtu: Vedle 60miliardového schodku plánuje vláda ještě další výdaje

Opozice kritizuje návrh rozpočtu na příští rok: kromě 60miliardového schodku se jí nelíbí ani fakt, že nejdůležitější zákon roku nepočítá s některými normami, které mají v roce 2017 o miliardy zhoršit rozpočtovou bilanci. Vláda ale ujišťuje, že ani tyto zákony, které budou poslanci schvalovat během podzimu, konečný schodek nezhorší.

Video Události
video

Ve sněmovně už rozpočet prvním čtením prošel

Státní rozpočet zatím nepočítá ani s plánovaným zavedením otcovské dovolené, ani s rozšířením zelené nafty pro zemědělce. Schválena ještě není ani další vládní priorita: vrácení daňových slev na děti pro živnostníky s paušály. Všechno dohromady znamená více než tři miliardy navíc na výdajové stránce. 

„Pokud vláda sama plánuje změny legislativy, které budou generovat další výdaje, tak by to mělo být v rezervě,“ konstatoval šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. A s kritikou se přidává i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek:„ Je to samozřejmě nešvar a je to za hranou rozpočtových pravidel. Vláda bere zákony i rozpočtovou legislativu na velmi lehkou váhu.“ 

Ministr financí i další členové vlády ale ujišťují, že ani nové výdaje 60miliardový schodek neohrozí. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je hranice 60 miliard nepřekročitelná. Případné další výdaje se dají podle něj řešit v rámci přesunu jednotlivých kapitol.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dodává, že pokud se i příští rok podaří udržet slušný ekonomický růst, tak dopady zmíněných opatření nejsou takové, aby si s nimi rozpočet neporadil. Jednotlivá ministerstva navíc mají ve svých kapitolách rezervy, které můžou jít až do miliard.

Poslanci budou ve sněmovně státní rozpočet na příští rok definitivně schvalovat 7. prosince. A prezident Miloš Zeman už předběžně vládě slíbil, že nejdůležitější zákon roku podepíše.

Babiš by byl pro vyrovnaný rozpočet 

Návrh rozpočtu už má za sebou ve sněmovně první čtení. V něm neuspěla pravicová opozice s návrhem, aby vláda seškrtala výdaje i deficit nejméně o 30 miliard korun. Po úvodním kole už jsou možné jen případné přesuny peněz uvnitř rozpočtu, základní parametry (příjmy, výdaje) už se nemění. 

Návrh rozpočtu se schodkem 60 miliard hodnotil ministr financí Andrej Babiš jako kompromis. Uvedl, že někteří navrhovali schodek 80 miliard, on sám by byl pro vyrovnaný rozpočet. Důležitý podle něj bude až skutečný výsledek ročního hospodaření. 

Letos měl být schodek 70 miliard, rozpočet ale asi skončí v přebytku  

K vývoji letošního státního rozpočtu uvedl, že skončí v přebytku. Očekává dokonce, že výsledek bude nejlepší za dobu existence České republiky. Naposledy měla Česká republika přebytkový rozpočet před 21 roky. Nejvyššího přebytku pak země dosáhla v roce 1994.

Pokud letos státní rozpočet skončí v plusu, bude to podle analytika z Next Finance Jiřího Cihláře především zásluhou příznivého ekonomického vývoje. „Pokud by totiž šlo vše podle vládního plánu, máme letos schodek ve výši 70 miliard korun. Jenže růst české ekonomiky nafouknul daňové příjmy,“ upozornil.