Vývoz z Česka letos přesáhne rekordní čtyři biliony korun

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl letos vzrůst o zhruba tři procenta a přesáhnout čtyři biliony korun po loňských 3,89 bilionu. Byl by to nový rekord ve vývozu zboží z Česka.

Bilance zahraničního obchodu by měla být opět kladná a dosáhnout plusu přes 170 miliard korun po 149 miliardách loni, řekl na Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Že by letos český export mohl dosáhnout nového rekordu přes čtyři biliony, odhadoval Daněk už v dubnu.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který se Exportního fóra účastní, hospodářskou situaci podnikům ulehčuje nízká cena ropy a také Českou národní bankou udržovaný kurz koruny na stabilní úrovni. Ministr upozornil, že při ukončení intervencí ČNB a následném posílení koruny bude část exportu s nízkou marží vytlačena z trhu.

Za riziko Mládek označil to, že se přes snahu vlády i podnikatelů stále zvyšuje podíl exportu do zemí EU. Uvedl, že za letošní první pololetí podíl exportu do EU dosáhl 84,2 procenta, zatímco v době nástupu nynější vlády to bylo asi 81 procent. „Evropa se v poslední době nevyvíjí dobře,“ řekl Mládek a připomněl v této souvislosti britské referendum o vystoupení z EU a nizozemské referendum odmítající asociační dohody s Ukrajinou.

V Česku chybí kolem 160 tisíc pracovníků

Dosud nejvyššího objemu exportu čeští výrobci podle Daňka dosáhnou přesto, že se nyní potýkají s výrazným nedostatkem pracovníků. Podle odhadu Asociace exportérů firmám v současné době chybí kolem 160 tisíc pracovníků, přičemž přes 90 procent pozic připadá na místa ve výrobních podnicích.

„Nedostatek pracovních sil považujeme za závažný problém, který brzdí náš průmysl,“ řekl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Jako příklad regionu, kde firmy nemohou vůbec nalézt zaměstnance, Daněk uvedl Rychnovsko, kde pracovní sílu „vysává“ rostoucí závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách. „Větší firmy tam kanibalizují menší a přebírají jim zaměstnance,“ uvedl Daněk.

Řešením nedostatku pracovníků by podle Asociace exportérů měl být příchod lidí z ciziny, zejména z Ukrajiny. „Opatření vlády za více než rok, kdy na problémy upozorňujeme, jsou mírně řečeno chabá, neboť povolení k práci v Česku dostává na Ukrajině deset pracovníků denně,“ uvedl Daněk.

Zlepšení situace exportéři vidí i ve změně ve školství. Daněk připomněl, že za posledních deset let přibylo 180 tisíc studentů humanitních oborů, ale jen tři tisíce studentů technických škol. Z toho je však významná část studentů ze zahraničí, kteří postupně odcházejí. „Do budoucna to bude velký problém,“ uvedl Daněk.

Intervence exportu významně pomáhají

Za významné pozitivum pro export a výrobu exportéři považují režim intervencí ČNB proti posilování koruny vůči euru. ČNB intervencemi udržuje od listopadu 2013 kurz nad 27 korunami za euro. Pokud by neintervenovala a kurz by se stále držel na tehdejších 25,7 koruny za euro, přišli by čeští exportéři podle Daňka do letošního srpna o 608 miliard korun.

Intervence na oslabování koruny podle Asociace exportérů umožnily exportním firmám masivní investice i růst mezd zaměstnanců. Za období intervence podle Daňka klesl počet nezaměstnaných o 177 tisíc, z toho na vliv intervencí podle něj připadlo nejméně 27 tisíc. Kromě slabé koruny českým exportérům letos také pomáhá zejména oživení trhu v Německu.