Británie překvapuje, i po rozhodnutí o brexitu její ekonomika slušně roste

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla o půl procenta proti předchozím třem měsícům. Hospodářský růst tak navzdory obavám ohledně plánovaného odchodu země z Evropské unie pouze mírně zpomalil z neobvykle silných 0,7 procenta ve druhém kvartálu. Jeho tempo navíc překonalo očekávání analytiků, kteří počítali se zvýšením o 0,3 procenta. Vyplývá to podle agentury Reuters z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil britský statistický úřad.

Video Zprávy v 16
video

Zprávy v 16: Britská ekonomika si vede nad očekávání dobře

Ještě výraznější je růst britského hospodářství v meziročním srovnání, a to o 2,3 procenta. Překvapivě příznivé údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí snižují pravděpodobnost, že britská centrální banka Bank of England (BOE) v brzké době přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Libra bezprostředně po zveřejnění údajů o vývoji HDP vystoupila na týdenní maximum vůči dolaru, pak ale o své zisky přišla.

Hlavní ekonom statistického úřadu Joe Grice ve čtvrtek upozornil, že britská ekonomika ve třetím čtvrtletí pokračovala v růstu tempem srovnatelným s předchozími kvartály. Mnozí ekonomové přitom před červnovým referendem předpovídali, že odhlasování brexitu uvrhne britské hospodářství do recese.

Video Studio ČT24
video

Ekonom Janíčko o odolnosti Británie

Slabá libra pomohla exportu

Britská libra po červnovém referendu prudce oslabila, což signalizovalo obavy investorů o ekonomiku Spojeného království. Slabší měna nicméně pomohla britskému exportu a podpořila výdaje zahraničních turistů. Ekonomové však varují, že negativní hospodářské dopady odhlasování brexitu se ještě plně neprojevily.

„Budou čím dál zřejmější, protože stoupne inflace a firmy budou odkládat investice,“ uvedl Samuel Tombs ze společnosti Pantheon Macroeconomics, který v průzkumu agentury Reuters správně předpověděl tempo růstu ve třetím čtvrtletí.

Revize upraví čísla směrem dolů, čeká ekonom 

Ekonom Moody´s Martin Janíčko řekl, že britská ekonomika je momentálně poměrně rezistentní a dobře odolává i nejistotě kolem následků budoucího brexitu. „Letos poroste kolem dvou procent, ale už příští rok se s největší pravděpodobností její růst nejméně o jeden procentní bod sníží,“ odhadl.

Zmínil i to, že ve čtvrtek zveřejněná data zahrnují jen 40 procent britské ekonomiky. Je tam velké riziko revize a ta bude zřejmě mírně dolů, podotkl. Připomněl, že současné výsledky obsahují i sektorovou nevyváženost. Hodně nahoru šly například služby, zejména doprava, ale zpracovatelský a těžařský průmysl, které by měly britskou ekonomiku držet, výrazně klesly.

„Je to klid před horším rokem 2017,“ řekl Janíčko s tím, že zatím má na britské hospodářství větší vliv běžný hospodářský cyklus než brexit. Ale i dopad brexitu by měl být menší než dopad velké finanční krize z roku 2008, odhadl.