Diváky zajímal Tajný život mazlíčků. Česká kina v létě trhala rekordy

Filmová plátna v létě lákala. Ve třetím čtvrtletí zašlo na film meziročně o více než čtvrtinu více diváků. Návštěvnost tak stoupla na 3,5 milionu a tržby se zvýšily o třetinu na 455 milionů korun. Největší zájem byl o animovaný snímek Tajný život mazlíčků, který tak kopíroval velký úspěch z amerických kin.

Z filmu Tajný život mazlíčků
Zdroj: CinemArt

Český žebříček nejúspěšnějších filmů za červenec, srpen a září vede animovaná komedie Tajný život mazlíčků, kterou zhlédlo 417 tisíc diváků a jejíž tržby dosáhly 57 milionů korun. Na druhém místě je také animovaný film, a to Doba ledová: Mamutí drcnutí s počtem diváků 348 tisíc.

Dominanci animovaných snímků potvrzuje Hledá se Dory. Už v červnu přitáhl zhruba dvě stě tisíc diváků a ve třetím čtvrtletí si připsal 172 tisíc lidí. Animované Buchty a klobásy pak hlásí skoro sto tisíc diváků, i když se nemohly spoléhat na početnou základnu dětských diváků.

Z velkých hollywoodských blockbusterů se přízni českých diváků těšil hlavně Sebevražedný oddíl natočený podle stejnojmenného komiksu. Na něj zašlo 271 tisíc lidí.

Česká tvorba o seznamování i strašení

Z premiér českých děl zaznamenala největší úspěch Sezn@mka, kterou ve třetím čtvrtletí vidělo 112 tisíc diváků. Zájem byl i o nový film Zdeňka Trošky Strašidla, který vidělo 82 tisíc diváků. Do první desítky se ale probojoval ještě jeden český zástupce, a to Teorie tygra, který přitom začal svou pouť kinosály už v březnu. Má ale výdrž, a tak přidal další 88 tisíc diváků.

Velký zájem byl i o nové pokračování Bridget Jonesové. Film měl premiéru až v září, podle čtvrtletních statistik na něj přišlo přes dvě stě tisíc diváků. Vytrvalý zájem ale pokračoval i v následujícím měsíci, takže komedie koncem října hlásila dalších sto tisíc diváků.

Už začátek roku se kinům nesl v duchu divácké přízně. Za první pololetí je navštívilo rekordních 7,09 milionu diváků, což je nejlepší výsledek od roku 1993. Žebříček filmů od ledna do června vedl český film Lída Baarová.

Mazlíčci bavili i americké publikum

V Americe se letní sezona považuje za divácky nejatraktivnější, protože studia nasazují své nejdražší blockbustery. V poslední době se ale neomezují jen na nejteplejší roční období, ale nákladné velkoprodukce nasazují po celý rok.

Přelom dubna a května je však dlouhodobě brán za nejdůležitější. Právě ve druhém čtvrtletí sbíralo tržby několik z největších kasovních hitů letošního roku – Hledá se Dory a Captain America: Občanská válka s více než čtyřmi sty miliony dolarů na tržbách nebo hraná verze Knihy džunglí s 364 miliony.

Ve třetím čtvrtletí se vkus amerických diváků docela shodoval s těmi českými. Nejvyšších tržeb dosáhl Tajný život mazlíčků, a to 366 milionů dolarů. Za ním se umístil Sebevražedný oddíl s 324 miliony dolarů. Další pozice obsadily filmy Jason Bourne se 162 miliony, Star Trek: Do neznáma se 159 miliony, Krotitelé duchů se 128 miliony a Legenda o Tarzanovi se 126 miliony.

Všechny tyto filmy sbíraly diváky už od července nebo srpna. Až za nimi se nachází první zářijový snímek Sully: Zázrak na řece Hudson. Eastwoodovo drama podle skutečných událostí vydělalo 121 milionů.