Kvůli podezření na salmonelu zlikvidováno 900 tisíc polských vajec, další se stahují z trhu

Zpracovatelská firma Miloše Minaříka z Opatovic na Brněnsku, která odebrala zhruba 900 tisíc vajec z Polska s možným výskytem bakterií salmonely, nechala tuto zásilku zlikvidovat v kafilérii Agris Medlov. Celkově zákaz postihl přibližně 3,5 milionu dovezených polských vajec.  Podle hygieniků ale zatím není v souvislosti s polskými vejci hlášen v Česku žádný případ výskytu salmonelózy.

Video Události
video

Události ČT: Obchody stahují vejce podezřelá kvůli salmonele. Žádný nemocný kvůli nim nyní hlášen není

Zpracovatelská firma z jižní Moravy svou část vajíček už zlikvidovala. Zástupce firmy Miloš Minařík mladší konstatoval, že firma neprodává surová vejce, ale dodává je pekárnám již po pasterizaci, která bakterie zničí.

„Veškerá vejce, která nakoupíme, jsou na výtluk a pasterizaci. Prodáváme je pekárnám, které je dále tepelně zpracovávají při pečení,“ řekl Minařík. Proto se podle něj lidé nemusejí výrobků ze zpracovaných vajec bát.

Státní veterinární správa v úterý zakázala prodej zhruba 3,5 milionu vajec, která dodala do Česka polská firma Fermy Drobiu Wozniak. Vejce nabízely ve svých prodejnách řetězce Kaufland, Tesco a Ahold. O možném nebezpečí dostali veterináři informaci prostřednictvím systému rychlého evropského varování RASFF.

Nákaza salmonelou z polských vajec už se objevila třeba v Nizozemsku, Chorvatsku nebo Skotsku. Podle českých hygieniků ale v tuzemsku není hlášen zatím ani jeden případ.

Likvidace naskladněných vajec

Všechny řetězce už v úterý začaly se stahováním vajec a zákazníci mohou již zakoupená vejce vracet. „Zákazníky informujeme na našich webových stránkách a také samozřejmě v místě prodeje, to znamená ve všech infokoutcích,“ uvedl mluvčí Aholdu Jiří Mareček. 

„Jedná se o poměrně velké množství, celé to stahování zabírá nějaký čas, nicméně si myslím, že během dnešního dne by to mělo být všechno z trhu pryč,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

„Vejce jsou umisťována do speciálního obalu a pak přijede speciální firma, která si obal vyzvedne a tato vejce zlikviduje,“ popsal proces mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Kolik polských vajec obchody stihly prodat, zatím nikdo není schopný spočítat. Šarží, kterých se možná nákaza salmonelou týká, je třináct. S datem spotřeby od 22. října do 15. listopadu.

Video Události
video

Nejčastějším zdrojem salmonelózy je maso, vejce, mléko i voda

Vejce od polské společnosti Fermy Drobiu Woźniak byla v prodeji i na Slovensku. Slovenská divize řetězce Tesco oznámila, že je stáhla z prodeje. „Navzdory tomu, že dodavatel potvrdil úředním osvědčením a výsledky testů, že výrobky jsou vyhovující, preventivně jsme všechna vejce od tohoto dodavatele z obchodů Tesco stáhli,“ uvedl řetězec.

Boj s dovozem

Dovoz polských vajec se řešil už letos v červenci. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) tehdy vyzval spotřebitele k bojkotu dovozových vajec. Tvrdil, že třeba polská produkce se vozí za dumpingové ceny a že to likviduje místní drůbežárny. Ve stejných obalech se, jak tvrdí, můžou střídat vejce z různých koutů Evropy.

Ministr také zmínil, že jen u vajec původem z Česka mohou úřady garantovat nezávadnost a kvalitu. Jako problémovou označila drůbežářská unie firmu Wozniak, která má být i původcem nynějších kontaminovaných vajec.

Podle statistického úřadu se k nám z Polska za prvních osm měsíců roku dovezlo přes 13 milionů kilogramů vajec za více než 300 milionů korun. Polsko se už několikrát pokusilo napravit svou reputaci, naposledy kampaní I love polské jídlo.