Pokuty pro nábytkářské firmy potvrzeny. Mají zaplatit 4 miliony korun za kartel

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pokutoval tři nábytkářské firmy za kartel. Dohromady mají zaplatit téměř čtyři miliony korun. Rozhodnutí je pravomocné, řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Největší pokutu má zaplatit LACHMAN INTERIER DESIGN  s. r. o.: 2,266 milionu korun. AM INTERIÉR dostal pokutu 461 tisíc korun a SOLLUS NÁBYTEK 936 tisíc korun.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Firmy v roce 2013 prostřednictvím vzájemných kontaktů koordinovaly svůj postup při podávání nabídek ve výběrových řízeních na tři zakázky společnosti TECHO a. s. týkající se vybavení rekreačních objektů na Maledivách. Zakázky pak získal předem dohodnutý uchazeč.

Petr Rafaj

Petr Rafaj

předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

„Účastníci řízení svým jednáním narušili hospodářskou soutěž na trhu výroby a instalace interiérového zařízení na zakázku.“

Petr Rafaj

předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Firmy se ke kartelu přiznaly a využily procedury takzvaného narovnání. Úřad jim sankce snížil o pětinu. Využití procedury narovnání vede k urychlení správního řízení a umožňuje tak dosažení rychlejší nápravy situace.

„Kromě snížení pokuty úřad v takovém rozhodnutí neukládá zákaz plnění veřejných zakázek či zákaz plnění koncesních smluv. Nepředpokládá se rovněž, že by účastník narovnání podával rozklad proti rozhodnutí nebo správní žalobu, čímž dochází rovněž k významné úspoře zdrojů úřadu, jež je možno využít pro šetření jiných případů,“ uvedl Rafaj.