Ceny v průmyslu v srpnu zpomalily meziroční pokles, inflační tlaky se nevytváří

Ceny průmyslových výrobců v Česku v srpnu meziročně opět zpomalily pokles, a to na 3,4 procenta z červencových čtyř procent. Ceny v zemědělství naopak zrychlily pokles na 6,9 procenta z červencových 6,8 procenta. Ceny ve stavebnictví a tržních služeb pak znovu stouply, vyplynulo ze zveřejněných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). V červenci dál znovu meziročně klesly dovozní a vývozní ceny. Ceny výrobců podle analytiků tak naznačují, že inflační tlaky na nabídkové straně ekonomiky zůstávají i nadále nízké.

Ceny v průmyslu v srpnu meziměsíčně klesly o 0,2 %. Díky efektu statistické základny se ale snížil meziroční pokles cen z červencových čtyř procent na srpnový pokles o 3,4 %. „Jejich vývoj tak odráží dynamiku cen ropy na světových trzích. Ty zastavily svůj růst v červnu poté, co britští občané v referendu rozhodli o vystoupení země z EU. Od té doby ceny ropy bez trendu oscilují kolem hladiny 45 USD za barel,“ říká ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

„Aktuální údaje tak ukazují na absenci nákladových inflačních tlaků v ekonomice. Jestliže tento vývoj prosákne i do spotřebitelských cen, mohl by na chvíli oddálit spekulativní tlak na posilování domácí měny a centrální bance tak dočasně ulevit od potřeby intervenovat.“ 

 

Viktor Zeisel

ekonom Komerční banky
 

V druhé polovině roku sice začne podle analytiků z meziročního srovnání vyprchávat pokles cen ropy. „Meziroční dynamika cen průmyslových výrobců však zůstane do konce roku v záporných hodnotách a do kladných čísel překmitne až na začátku roku příštího,“ míní hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Pokud se však podíváme na vývoj cen z pohledu průmyslových skupin, srpnový meziměsíční pokles o 0,2 % byl tažen zejména poklesem cen energií, zatímco ceny zboží krátkodobé i dlouhodobé spotřeby v srpnu meziměsíčně mírně vzrostly. „To znamená, že pokles cen průmyslových výrobců je nadále způsoben zejména nabídkovými faktory, což není důvod, aby měnová politika jakkoli reagovala,“ dodává Seidler.

 

Vývoj cen výrobců tak zatím podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče jednoznačně zůstává na seznamu argumentů, jež hovoří proti uspěchání konce kurzového závazku ČNB. „Jak cenový vývoj v české ekonomice, tak nastavení měnové politiky v eurozóně naznačují, že by ČNB neměla ukončení intervenčního režimu uspěchat. Domnívám se, že takový krok bude reálně na pořadu dne skutečně nejdříve až v závěrečných měsících roku 2017,“ dodává. 

V průmyslu zlevnily zejména koks a ropné produkty a také elektřina

V průmyslu v srpnu zlevnil zejména koks a ropné produkty, vedle toho se snížily ceny chemických látek, těžby a dobývání, elektřiny, plynu, potravin, nápojů a tabáku. „Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o 7,4 procenta,“ uvedl ČSÚ. Naopak zdražily například voda a nábytek.

V zemědělství se snížily ceny v rostlinné výrobě o 7,3 procenta a v živočišné o 6,6 procenta. Podle ČSÚ zlevnily obiloviny, olejniny, brambory i čerstvá zelenina, mléko, vejce, drůbež a skot. Čerstvé ovoce a jatečná prasata byly meziročně dražší.

Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 0,9 procenta, v červenci byly vyšší o 1,1 procenta. Tržní služby v podnikatelské sféře zdražily o 0,1 procenta po červencovém růstu o 0,2 procenta. Vzrostly ceny za poštovní, kurýrní i reklamní služby.

V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,2 procenta a v zemědělství o půl procenta. U stavebních prací a tržních služeb ceny stagnovaly.

ČSÚ zveřejnil také vývoj cen v zahraničním obchodu za červenec. Meziročně ceny vývozu klesly o 3,2 procenta. Největší vliv na to mělo zlevnění strojů a dopravních prostředků. Nejvýraznější byl pokles cen u minerálních paliv, a to o 15,9 procenta. Dovozní ceny se snížily o 4,5 procenta při propadu cen minerálních paliv o téměř 26 procent.