
Singer a Kysilka: Česká ekonomika je v dobré kondici
„Měli jsme tu roky, kdy pětiprocentní nárůst platů byl proti realitě. V roce 2007 platy rostly o šest nebo víc procent. Chci tím ilustrovat, jak se nám strašně posunula měřítka směrem dolů,“ uvedl Singer.
Rizikem pro českou ekonomiku nejsou podle ekonomů v současné době ani rekordně nízké hypotéky a zadluženost domácností. Ta v červenci stoupla na více než bilion a tři sta milionů korun. Dluhy domácností v roce 2014 dosáhly 67 procent čistého příjmu. Pro srovnání nejvíce jsou zadlužení lidé v Dánsku, kde se zadluženost pohybuje přes 300 procent čistého příjmu.
„Čistá zadluženost domácností je u nás v mezinárodním srovnání udržitelná. V posledních letech významně rostly i vklady domácností, takže ta čistá finanční pozice je velmi zdravá,“ ujistil Kysilka.

Diskuse Miroslava Singera a Pavla Kysilky v OVM
Brexit? K šoku nedošlo, jednání budou dlouhá
Oba ekonomové se shodli, že ohledně brexitu zatím žádné otřesy finančním trhům nehrozí. „Nejsem si jistý, do jaké míry v tuto chvíli všichni věří tomu, že brexit v dohledné budoucnosti skutečně bude. Trh si to přebírá tak, že v tuto chvíli nehrozí nebezpečí žádného dramatického kroku,“ míní Singer.
„Brexit je vzdálený a neznámý. Nemá cenu se s ním znepokojovat,“ dodává Kysilka. Podle něj by měly státy, jako je Česká republika, využít toho, že jednání mezi EU a Británií ještě nezačala, a postarat se o to, aby podmínky byly pro nás co nejvýhodnější.