Vyšší odvody kvůli nemocenské? Shoda je zatím asi v nedohlednu

Obnovená úhrada prvních tří dnů nemocenské výměnou za to, že budou přispívat i sami zaměstnanci – to je plán, který ministryně práce přednese příští tripartitě. Zatím ho odmítají odbory i zaměstnavatelé. Zatímco firmám vadí samotný princip proplácení, odbory nechtějí zatěžovat lidi vyššími odvody. Návrh zatím nemá podporu ani na většině politické scény.

Video Události
video

Vyšší odvody kvůli nemocenské? Shoda je zatím asi v nedohlednu

Petra Makovická pracuje jako zdravotní sestra v jedné z opavských zubních ordinací. Když je nemocná, bere si dovolenou nebo náhradní volno. Být na nemocenské, která je první tři dny neplacená, se jí nevyplatí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ale nyní navrhlo, aby zaměstnavatelé propláceli lidem nemocenskou i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti. Má tři varianty. Buď by zaměstnanci dostali 30, 45 nebo 60 procent z hrubého platu. To by ale nemuselo být zadarmo.

Zároveň totiž MPSV navrhlo zvýšení povinného sociálního pojištění pro čtyři miliony zaměstnanců. Od 0,2 do půl procenta z hrubého platu. Tedy o desítky až stovky korun měsíčně. O stejné procento by zároveň stát snížil sociální pojištění firem.

„Ukazujeme různé varianty, protože některé vyplynuly z jednání se zaměstnavateli,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Pokud by například prošla nejštědřejší varianta ministerstva práce, člověk s hrubým měsíčním platem 25 tisíc by dostal za první tři dny nově přes 1800 korun. Zároveň by ale odvedl na pojistném o 125 korun měsíčně víc.

Jenže s obnovením proplácení prvních tří dní nemocenské nesouhlasí hnutí ANO ani lidovci. „Ukázalo se zcela jednoznačně, že se snížila razantně nemocnost, která převyšovala výrazně průměr v Evropské unii,“ říká vicepremiér a předseda KDU-ČSL strany Pavel Bělobrádek.

„Stát by to neměl vůbec jak řešit. Ale je to v rukách tripartity,“ dodává ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Sobotkova vláda si do programu napsala, že prosadí změny v nemocenské jen v případě, že se na tom shodnou zástupci zaměstnavatelů a odborů. Případná dohoda je ale stále velmi daleko. „Podle mě karenční doba je mrtvá věc a je potřeba se bavit o jiných věcech,“ míní prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Odborům se zase nelíbí, že by současně se štědřejší nemocenskou mohly milionům lidí vzrůst odvody. „Musíme o tom jednat. My si ale těžko umíme představit, že by se zaměstnancům zvedlo daňové zatížení,“ konstatuje šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Pravicová opozice zase připomíná, že od roku 2008, kdy stát přestal proplácet první tři dny nemoci, klesly roční náklady na nemocenskou o mnoho miliard korun ročně. „Když se proplácely tři dny nemocenské, tak jsme měli daleko větší nemocnost,“ zdůrazňuje ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Zástupci vlády, odborů a firem budou o nemocenské jednat už příští pondělí.