„Negativním faktorem je ovšem nyní nedostupnost kvalifikované pracovní síly. Počet pracovníků roste mírně od roku 2015, pracovní trh ale nedokáže poptávku firem plně uspokojit. Ty tak hledají lidi i v zahraničí. Mezitím však musí odříkat zakázky a je riziko, že i dlouholetí zákazníci se od firmy odvrátí,“ uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) Jiří Česal.
Firmám se daří i výrazně více vyvážet, u oděvního průmyslu došlo až ke třetinovému nárůstu na téměř 22 miliard korun. Textilu se vyvezlo za 33,3 miliardy. Zčásti jde však také o reexport.
„Cílem textilního zboží je z téměř 94 procent Evropa, nejvíce Německo. Skladba vyváženého zboží je pestrá a obsahuje jak polotovary, tak výrobky. Oděvního zboží směřuje do Evropy ještě více, a to 98 procent.“
Jiří Česal
Dobrá kondice textilního a oděvního průmyslu vychází z toho, že firmy prošly restrukturalizací, nabízejí konkurenceschopné výrobky, mají jasnou majetkovou strukturu a mají chuť uspět v evropské konkurenci. V posledním období těží i z ekonomického oživení.
Klíčovým negativním faktorem je mezinárodní nestabilita a pokles vývozu do zemí Blízkého východu či do severní Afriky. „Výpadek byl krytý zvýšeným vývozem do Evropy a na americký kontinent,“ uvedl Česal.