Nezaměstnanost mladých ve světě se letos zhorší. Čeští absolventi ale mají dobré šance

Nezaměstnanost mladých lidí ve světě letos znovu roste. Vyplývá to z údajů Mezinárodní organizace práce. Podle její předpovědi by počet mladých bez práce mohl letos vzrůst o půl milionu celkem na 71 milionů lidí. Několik let se přitom nezaměstnanost dařilo snižovat. I ti s prací ale v řadě případů žijí na pokraji chudoby.

Video Zprávy ve 12
video

Zaměstnávání mladých není v Česku problém

Po škole chtějí co nejrychleji do zaměstnání. Místo toho ale končí na úřadech práce. Mladí lidé po celém světě se potýkají s tím, aby našli adekvátní pracovní nabídku. Problémy mají hlavně v zemích třetího světa.

„Nikoho možná nepřekvapí, že největší nárůst nezaměstnanosti mezi mladými je v rozvíjejících se ekonomikách. A to zejména v Latinské Americe, kde jsme zaznamenali několik propadů, které dokonce předčily naše odhady,“ popsal ekonom Mezinárodní organizace práce Steven Tobin. 

Oproti loňsku by podle této organizace měla světová nezaměstnanost mladých lidí vzrůst celkem asi o dvě desetiny procenta. Problémem je i stále nízká zaměstnanost žen. Nejhorší situace je v zemích jižní Asie a v arabském světě.

Mezinárodní organizace práce chce, aby samotné státy pochopily, jakým způsobem se budou měnit jejich trhy, což potvrdil i zástupce ředitele pro výzkum Lawrence Johnson. „Musí se soustředit i na to, jaké pracovní příležitosti do budoucna vzniknou. Tradiční formy práce, na které jsme byli doposud zvyklí, se rychle mění. Stejně tak jako povaha práce nebo formy pracovních úvazků,“ uvedl. 

V Česku je sitauce lepší než ve světě 

Odlišná je situace v tuzemsku. Rostoucí ekonomika a klesající nezaměstnanost připravují absolventy pro rychlý start jejich kariéry. „Díky vysoké poptávce mají absolventi škol šanci, že naleznou práci hned po dokončení školy. Absolventi technických oborů a profesí jsou rozebráni prakticky ještě během studia. Obecně platí, že u nás není problém se zaměstnaností mladých třeba jako v jižních zemích,“ řekl analytik Tomáš Ervín Dombrovský.

Na úřadech práce v Česku je v nyní evidováno na 16 tisíc nezaměstnaných absolventů. Větší problém sehnat práci mají podle analytiků hlavně lidé nad 50 let.