
Zaměstnávání mladých není v Česku problém
Po škole chtějí co nejrychleji do zaměstnání. Místo toho ale končí na úřadech práce. Mladí lidé po celém světě se potýkají s tím, aby našli adekvátní pracovní nabídku. Problémy mají hlavně v zemích třetího světa.
„Nikoho možná nepřekvapí, že největší nárůst nezaměstnanosti mezi mladými je v rozvíjejících se ekonomikách. A to zejména v Latinské Americe, kde jsme zaznamenali několik propadů, které dokonce předčily naše odhady,“ popsal ekonom Mezinárodní organizace práce Steven Tobin.
Oproti loňsku by podle této organizace měla světová nezaměstnanost mladých lidí vzrůst celkem asi o dvě desetiny procenta. Problémem je i stále nízká zaměstnanost žen. Nejhorší situace je v zemích jižní Asie a v arabském světě.
Mezinárodní organizace práce chce, aby samotné státy pochopily, jakým způsobem se budou měnit jejich trhy, což potvrdil i zástupce ředitele pro výzkum Lawrence Johnson. „Musí se soustředit i na to, jaké pracovní příležitosti do budoucna vzniknou. Tradiční formy práce, na které jsme byli doposud zvyklí, se rychle mění. Stejně tak jako povaha práce nebo formy pracovních úvazků,“ uvedl.
V Česku je sitauce lepší než ve světě
Odlišná je situace v tuzemsku. Rostoucí ekonomika a klesající nezaměstnanost připravují absolventy pro rychlý start jejich kariéry. „Díky vysoké poptávce mají absolventi škol šanci, že naleznou práci hned po dokončení školy. Absolventi technických oborů a profesí jsou rozebráni prakticky ještě během studia. Obecně platí, že u nás není problém se zaměstnaností mladých třeba jako v jižních zemích,“ řekl analytik Tomáš Ervín Dombrovský.
Na úřadech práce v Česku je v nyní evidováno na 16 tisíc nezaměstnaných absolventů. Větší problém sehnat práci mají podle analytiků hlavně lidé nad 50 let.