Firma Cooper začala v Bystřici stavět halu, zaměstná téměř 500 lidí

V průmyslové zóně v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku začala stavba výrobní haly společnosti Cooper Standard Automotive. Firma bude vyrábět brzdová a palivová vedení pro automobily. Do roku 2020 by závod při investici kolem jedné miliardy korun měl nabídnout 450 nových pracovních míst.

Video Události v regionech (Praha)
video

Firma Cooper zahájila stavbu haly, zaměstná v Bystřici téměř 500 lidí

Firma už má závod v nedalekém Žďáru nad Sázavou s ročním obratem 3,5 miliardy korun. Podle údajů společnosti z letošního jara tam pracuje 1000 lidí. Vstup do bystřické průmyslové zóny umožní podniku výrobu rozšířit.

Stavba je rozdělena do dvou fází. „V první fázi přibude 8000 čtverečních metrů, ve druhé fázi půjde o dvojnásobek. Během několika let bude v bystřické továrně pracovat necelých 500 lidí, roční obrat se zvýší na téměř 5,5 miliardy korun,“ řekl ředitel společnosti pro Česko Jan Barák.

Dlouhodobý plán podle něj počítá s tím, že bystřický závod bude vyrábět brzdová a palivová vedení z kovových materiálů, žďárský se bude specializovat na vedení z plastů. Závody ve Žďáru nad Sázavou a v Bystřici nad Pernštejnem jsou jediné dva závody společnosti Cooper Standard Automotiv v České republice. „Mívali jsme provoz také v Turnově, ale ten jsme v době krize museli uzavřít,“ dodal Barák.

Cooper Standard Automotive
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Přímo v Bystřici nad Pernštejnem v květnu podle úřadu práce hledalo práci 411 lidí. Region patří mezi hospodářsky slabší a další problémy lze očekávat kvůli zavírání uranového dolu v nedaleké Rožné, kde letos skončí aktivní těžba. Z 800 zaměstnanců těžebního závodu kvůli tomu zřejmě ztratí práci 200 až 300 lidí.

Stát pošle Bystřici 17 milionů korun

Investici společnosti Cooper Standard Automotiv proto přivítal i premiér Bohuslav Sobotka, který se v úterý zúčastnil zahájení stavby během své návštěvy Vysočiny. Stát pomůže Bystřici s dobudováním zóny, pošle jí 17 milionů korun.

Podle starosty Karla Pačisky (ČSSD) se budou práce týkat budování technických sítí včetně nové komunikace a zastávky MHD. Touto investicí podle premiéra nekončí pozornost vlády, kterou věnuje procesu ukončení těžby v Rožné. „Ministerstvo práce a sociálních věcí i ministerstvo průmyslu budou nadále hledat vhodné investiční příležitosti a ekonomické aktivity, kterými bychom tento region mohli v budoucnu podpořit,“ řekl Sobotka.