Turecké akcie se po neúspěšném převratu ještě propadají, lira už začala zpevňovat

Kvůli zprávám o pokusu o vojenský převrat v Turecku se ještě v pátek propadl kurz turecké liry, v pondělí už zase začal zpevňovat. Turecké akciové trhy ale ještě reagují na kritické události a v pondělí dopoledne klesly o několik procent. Nezdařený puč v Turecku si v noci z pátku na sobotu vyžádal 290 mrtvých a více než čtrnáct set zraněných.

Turecké akciové trhy dopoledne klesly o 5,2 procenta poté, co se v pátek večer část armády pokusila provést puč a svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Naopak západoevropské akciové trhy v pondělí zamířily vzhůru. Index FTSEurofirst 300 přidával až zhruba 0,7 procenta, zisky ale později zmírnil. Trhy podpořila například dohoda o převzetí britské technologické společnosti ARM Holdings japonskou skupinou SoftBank.

O víkendu se turecké úřady snažily zklidnit situaci a tamní centrální banka slíbila chránit finanční stabilitu. Turecké ekonomice se totiž od začátku roku dařilo, v prvním čtvrtletí vzrostla nečekaně výrazně o 4,8 procenta.

I nenaplněný pokus o puč se může na ekonomické kondici podepsat. Pro Turecko je například důležitý cestovní ruch, ale co se týče českých turistů, velké cestovní kanceláře momentálně registrují storna zájezdů pouze v jednotkách.

Turecká měna se již vzpamatovala 

„Geopolitické riziko opět vystrčilo růžky,“ uvedl podle agentury Bloomberg analytik Shane Oliver ze společnosti AMP Capital Investors se sídlem v Sydney. „V Turecku to je ale přinejmenším čtvrtý pokus o puč od roku 1960 a já předpokládám, že trvalý vliv na světové trhy mít nebude,“ dodal.

Lepší situace panuje ohledně turecké měny. Ještě v pátek se lira propadla vůči dolaru o téměř pět procent, což byl největší celodenní propad od finanční krize v roce 2008. V pondělí se jí ale podařilo oživit a vůči dolaru zpevňovala o tři procenta.