Jourová: Unie by mohla mít ještě letos prokurátora pro finanční kriminalitu

Členské země Evropské unie by se mohly ještě v průběhu letošního roku dohodnout na zřízení úřadu evropského prokurátora, který by měl na starosti vyšetřování finanční kriminality týkající se peněz EU. Po jednání ministrů spravedlnosti států evropské osmadvacítky to
novinářům řekla členka Evropské komise, eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Podle slovenské ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské, jejíž země Radě EU předsedá, v úvahu přichází rozšíření kompetencí evropského prokurátora o větší podvody na dani z přidané hodnoty (DPH).

„Pokud se toto podaří, tak jsou jisté typy karuselových obchodů, které by mohly být na této úrovni vyšetřovány efektivněji než na národní úrovni,“ řekla slovenská ministryně. Připomněla, že o zřízení úřadu evropského prokurátora Unie jedná již třetím rokem.

Ministři nesouhlasí se zařazením DPH

Jourová ale uvedla, že proti zařazení DPH do kompetencí evropského prokurátora vystupují unijní ministři financí s odůvodněním, že jde o daňovou otázku. Komisařka naopak soudí, že jde o trestněprávní oblast.

„Jednání považuji za pokrok. Vidím jako reálný termín přijmout nařízení o evropském prokurátorovi do konce tohoto roku,“ řekla eurokomisařka, podle které by se nový úřad měl stát efektivním řešením pro vyšetřování a stíhání finanční kriminality.

Jourová ovšem upozornila, že bude potřebné najít novou shodu na kompetencích evropského prokurátora tak, aby v budoucnu nedošlo k zpochybňování jeho pravomocí ze strany advokátů v konkrétních případech.

Věra Jourová

Věra Jourová

eurokomisařka pro spravedlnost

„Chceme dosáhnout takového výsledku, aby kompetence byly právně nezpochybnitelné a dostatečně silné na to, aby mělo smysl úřad evropského prokurátora zřizovat.“

Věra Jourová

eurokomisařka pro spravedlnost
 

Jourová dodala, že opět by se mělo jednat i o tom, zda evropský prokurátor bude mít dosah také na projekty, na kterých se unijní peníze podílejí méně než polovinou.