ČNB pokračovala v intervencích i v květnu, tentokrát za 15,5 miliardy

Česká národní banka (ČNB) pokračovala v intervencích proti posilující koruně i v květnu. Na devizovém trhu utratila celkem 15,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila. 

Od listopadu 2013, kdy centrální banka zahájila režim devizových intervencí, bylo na oslabení koruny využito zhruba 546 miliard korun. Cílem intervencí je oslabit korunu a držet její kurz poblíž hranice 27 korun za euro.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal nepředpokládá, že by ČNB navzdory meziměsíčnímu růstu objemu intervencí zvažovala zavedení záporných úrokových sazeb či jiná nestandardní opatření. „Měsíční objem intervencí v objemu do jedné miliardy eur jsou podle nás pro centrální banku dlouhodobě udržitelné,“ uvedl.

Dřímal očekává, že ČNB opustí kurzový závazek na konci příštího léta, kdy by měla inflace dosáhnout dvouprocentního cíle. „Zároveň očekáváme, že během této doby zavede centrální banka krátkodobě záporné úrokové sazby na přebytek bankovní likvidity, aby odradila spekulativní útoky,“ dodal.

Při intervencích banka prodává korunu a kupuje eura. V listopadu 2013 ČNB nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun.

Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun. Případný objem červnových intervencí banka oznámí 8. srpna. 

Konec kurzového závazku podle něj ale nebude znamenat konec intervencí. „I poté, co ČNB umožní pohyb koruny pod hodnotu 27 korun za euro, bude centrální banka regulovat posilování české měny skupováním eur, aby českou ekonomiku nezasáhl nějaký prudký šok,“ upozornil Dřímal.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda řekl, že objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) ČR se nyní pohybuje kolem čtyřiceti procent. „To je stále z hlediska ČNB poměrně komfortní úroveň. Při zahájení intervenčního režimu představoval daný objem zhruba 22 procent HDP. Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny,“ popsal Kovanda a dodává, že objem aktivních intervencí ČNB je letos zatím slabší, než se očekávalo. „Lze navíc předpokládat, že v červnu objem intervenčních obchodů ČNB oslabil, neboť koruna z důvodu dění kolem brexitu vůči euru znehodnotila na své letos vůbec nejslabší úrovně,“ uvedl.

Bankovní rada ČNB na konci června zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.