Maloobchodní tržby se zvedaly hlavně díky nákupům na internetu

Tržby v maloobchodě bez aut v květnu zrychlily meziroční růst na 7,5 procenta z dubnových 4,9 procenta. Vyšší byl prodej zejména nepotravinářského zboží a pokračoval dlouhodobý růst prodejů prostřednictvím internetu či zásilkové služby. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků je hlavním důvodem více pracovních dnů.

Video Studio ČT24
video

Jakub Seidler k maloobchodům a jejich situaci

Tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně zvýšily o čtyři procenta. „Meziroční růst tržeb bez očištění byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní, kterých bylo v květnu 2016 o tři více než ve stejném měsíci 2015,“ uvedl ČSÚ.

Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 11,2 procenta, za prodej nepotravinářského zboží o 8,6 procenta a potravin o 4,6 procenta. „Pokračoval dvojciferný růst tržeb internetových a zásilkových obchodů, tentokrát o 25 procent,“ popsal ČSÚ.

Zvýšení tržeb ale zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Nejrychlejší růst vykazovaly obchody se zbožím pro domácnost, kterým tržby vzrostly o více než devět procent. O 7,6 procenta vzrostly tržby prodejnám farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Více lidé utráceli také za počítače a komunikační zařízení, oděvy a obuv či výrobky pro kulturu, sport a rekreaci. 

Tržby za potraviny se zvýšily v nespecializovaných prodejnách o 4,7 procenta a ve specializovaných o 4,1 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 19,1 procenta. Tržby ze samotného prodeje motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly skoro o pětinu a za opravy motorových vozidel o 16,2 procenta. 

Podle analytiků maloobchod v květnu těžil z pracovní dnů navíc

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel upozornil, že maloobchodu stejně jako průmyslové produkci pomohl vyšší počet pracovních dní v květnu. Podle něj i po očištění o kalendářní efekty je zřejmé, že rostoucí zaměstnanost a s tím související zvyšování platů podporuje chuť spotřebitelů utrácet. „Po očištění totiž tržby meziročně stouply o 4 procenta a drží si tak slušné tempo z předchozích měsíců. Situace spotřebitelů by měla zůstat velmi dobrá i v nadcházejících měsících,“ chválí si ekonom.

I když ekonomický růst zpomalí, tak nezaměstnanost zůstane poblíž rekordně nízkých hodnot a tlak na zvyšování mezd přetrvá, myslí si Zeisel. „Poslední údaje ukázaly, že firmy se musejí vzdávat části svých zisků na úkor odměny zaměstnancům. Spotřebitelé navíc těží a nadále budou těžit z nízké inflace. Zejména levnější pohonné hmoty lákají motoristy do aut, když tržby za pohonné hmoty vzrostly o 11,2 procenta,“ popsal Zeisel.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda očekává, že růst maloobchodních tržeb bude pokračovat i v dalších měsících. „Nálada spotřebitelů sice od svého lednového vrcholu klesá, ale to je pouze korekce neudržitelně optimistické nálady, umocněné povánočními slevami a zlevňováním pohonných hmot, které se na svém cenovém dně ocitly na přelomu února a března,“ řekl a dodal, že s růstem cen pohonných hmot se nálada spotřebitelů nepatrně snížila. Nic by to ale na růstu měnic nemělo.