Evropským bankéřům se nelíbí zákrok Slovinska. Viní ho z útoku na svou imunitu

Evropská centrální banka (ECB) ve středu varovala, že podnikne právní kroky proti Slovinsku poté, co slovinská policie zabavila dokumenty z tamní centrální banky. Zákrok, který podle ECB narušuje její výsady a imunity, odsoudil prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Zároveň vybídl šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, aby zasáhl.

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Boris Roessler

Slovinská policie ve středu na čtyřech místech v Lublani shromažďovala důkazy kvůli možným nesrovnalostem během záchrany slovinských bank z roku 2013. Jedním z míst, kam policisté vkročili, byla slovinská centrální banka.

Podle ECB policie zabavila informace z počítačů guvernéra slovinské centrální banky Boštjana Jazbece a dále údaje od bývalého viceguvernéra banky a některých zaměstnanců. Slovinsko je členem eurozóny a Jazbec je coby guvernér národní centrální banky členem Rady guvernérů ECB.

„Zkonfiskovaný materiál obsahuje informace ECB a tyto informace jsou chráněny na základě přímo použitelného primárního práva Evropské unie… ECB bude rovněž prozkoumávat možné příslušné zákonné prostředky podle slovinského práva.“ 

Z dopisu Maria Draghiho slovinským představitelům

Slovinské sdružení drobných akcionářů v roce 2014 podalo několik žalob na slovinskou centrální banku a místní bankovní domy, ve kterých tvrdilo, že podřízené dluhopisy a kapitál akcionářů v zachráněných bankách neměly zaniknout.

Slovinská centrální banka obvinění z nesprávného nakládání s údaji při sestavování záchranného balíčku pro slovinské banky odmítá.