Zahraničnímu obchodu se daří. Měl nejvyšší květnový přebytek v historii

Přebytek zahraničního obchodu v květnu meziročně vzrostl na 18,2 miliardy korun. Vývoz byl meziročně vyšší o 6,8 procenta, dovoz o 4,1 procenta. Celkovou bilanci v národním pojetí příznivě ovlivnil zejména meziroční růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky a pokles schodku bilance minerálních paliv. Uvedl to ve své zprávě Český statistický úřad

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel uvedl, že zahraniční obchod za květen znovu překvapil nečekaně vysokým přebytkem. „Jedná se o nejvyšší květnový přebytek v historii,“ zdůraznil. 

„Stále se daří vývozcům dopravních prostředků, kteří i v květnu těžili z vysoké poptávky po automobilech v zemích eurozóny.“

Viktor Zeisel

ekonom Komerční banky

Také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč vyzdvihl, že přebytek zahraničního obchodu České republiky pokračuje v meziročním růstu. „Jeho hlavním tahounem je rostoucí přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky na jedné straně, a levná ropa na straně druhé,“ uvedl. 

Za pět měsíců přes 100 miliard

Květnový přebytek byl ve srovnání s květnem loňského roku o 7,7 miliardy korun vyšší, uvedl ČSÚ.  Za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 108,9 miliardy korun, což představovalo meziroční zvýšení o 30,2 miliardy korun. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 2,5 procenta a dovoz o 0,3 procenta.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler však upozornil, že květnová data jsou z meziročního pohledu výrazně ovlivněna kalendářními efekty – letošní květen měl totiž ve srovnání s minulým rokem o tři pracovní dny více. „Po očištění by vývoz meziročně rostl o necelá dvě procenta, dovoz by meziročně o procento klesl,“ podotkl.

V dubnu skončil zahraniční obchod přebytkem 23,6 miliardy korun. V meziročním srovnání to byl nárůst o 9,3 miliardy korun. 

Video Studio ČT24
video

Zahraniční obchod: Současnost a budoucnost

Jak ovlivní další vývoj dopad brexitu?

Jáč očekává, že za celý letošní rok se přebytek může vyšplhat zhruba do oblasti mírně pod úrovní 200 miliard korun. „V samotné druhé polovině letošního roku již meziroční zlepšování obchodního salda tak výrazné nebude, neboť by se již mělo vyčerpat zlepšování salda z titulu vývoje ceny ropy a na exporty může dopadnout tíha nejistot spojených s brexitem,“ domnívá se Jáč. 

Velmi solidní letošní přebytek očekává také Seidler. A to „navzdory rizikům spojeným s referendem o brexitu, které může letos mírně snížit zahraniční poptávku z titulu zvýšené nejistoty“.

Podle Zeisela by měla dosažená čísla podpořit návrat koruny směrem k hladině kurzového závazku České národní banky, když bude vyprchávat počáteční šok z výsledku britského referenda.