Paříž plánuje přetáhnout finanční místa Londýnu. Libra pokračuje v poklesu

Francie usnadní situaci zahraničním společnostem přicházejícím do země podnikat. Zaměstnancům, kteří do Francie přijdou ze zahraničí, nabídne nejpříznivější daňové podmínky v Evropě. Opatření, která oznámil premiér Manuel Valls, mají zvýšit atraktivitu Paříže a po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii mají přilákat finanční místa z Londýna, napsaly shodně agentury AFP a Reuters.

Britská libra a další významné světové měny
Zdroj: Reuters Autor: Jason Lee

Britské referendum „vyvolalo vlnu šoku pro evropské občany všeobecně, ale také mnohem konkrétněji pro mnoho firem sídlících ve Spojeném království“, uvedl Valls v projevu adresovaném představitelům finančního sektoru v Paříži. „V tomto novém prostředí, které se rýsuje, chceme atraktivní Francii,“ prohlásil na konferenci věnované podpoře Paříže coby finančního centra.

Pro zahraniční firmy, které budou chtít podnikat ve Francii, vláda zřídí kontaktní místo, kde budou moci vyřídit administrativu. Ve školách vznikne tolik tříd s výukou v cizích jazycích, kolik bude třeba, aby děti zahraničních zaměstnanců „mohly sledovat vyučování v rodném jazyce“, řekl premiér.

A pokud jde o daňové úlevy pro zahraniční pracovníky ve Francii, ti je budou moci uplatňovat prvních osm let pobytu ve Francii místo současných pěti. Valls také potvrdil snížení podnikové daně, jejíž sazba postupně klesne na 28 procent ze současných 33 procent.

Francouzský premiér Manuel Valls
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jacques Brinon

Britský ministr financí George Osborne dal po šokujícím výsledku červnového britského referenda na srozuměnou, že má v plánu snížit britskou firemní daň na méně než 15 procent. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble na to konto prohlásil, že Berlín si nepřeje soutěž ve snižování daní v Evropě.

Libra klesla k dolaru kvůli brexitu na nové minimum za 31 let

Britská libra pokračovala ve středu ve svém propadu na devizových trzích. Vůči dolaru prolomila hranici 1,3 USD a sestoupila až na 1,2798 USD, tedy nové minimum za téměř 31 let. Později částečně ztráty vůči dolaru smazala a odpoledne se prodávala za zhruba 1,29 USD. Oproti úterý tak ztrácela kolem jednoho procenta.

Mezi investory rostou obavy z obecnějších důsledků britského referenda. Japonský jen kvůli nechuti investorů pouštět se do rizikových obchodů naopak posiluje. Vůči libře vyšplhal nejvýše za tři a půl roku a vůči euru i dolaru vystoupil na dvoutýdenní maxima, napsala agentura Reuters. 

Libra na 31letém minimu
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Velar Grant

Šokující rozhodnutí britských voličů opustit unijní osmadvacítku a s ním spojená nejistota srážejí v posledních dnech britskou měnu na nejnižší hodnoty od září 1985. Trhy znejistila i rozhodnutí pozastavit obchodování ve třech britských fondech komerčních nemovitostí.

Investoři mají strach z možného šíření finančních potíží napříč jednotlivými státy. To je nutí investovat do bezpečnějších aktiv, jakými jsou vedle japonského jenu například vládní dluhopisy. Výnos klíčového amerického vládního dluhopisu s desetiletou splatností tak ve středečním asijském obchodování klesl na nové rekordní minimum 1,345 procenta. Na novou historicky nejnižší úroveň klesl i výnos desetiletého japonského dluhopisu.