Kauza Čepro pokračuje, soud zrušil osvobozující rozsudky nad bývalými šéfy

Pražský městský soud zrušil osvobozující rozsudek nad bývalým generálním ředitelem Čepra Tomášem Kadlecem a někdejším obchodním ředitelem společnosti Alexandrem Houškou. Obžalobou, která dvojici viní z porušení povinností při správě cizího majetku kvůli nevýhodným transakcím s palivem, se tak bude muset znovu zabývat obvodní soud.

Tomáš Kadlec (vlevo) a Alexandr Houška na snímku z roku 2011
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Obvodní soud pro Prahu 1 došel v prosinci k závěru, že skutky obou mužů nebyly trestnými činy. Odvolací soud však rozhodl o zrušení tohoto rozsudku v neveřejném zasedání, které se konalo 31. května. Vyhověl tak státnímu zástupci. 

Podle informací agentury ČTK měl odvolací senát pochybnosti o správnosti skutkových zjištění a rozsudku také vytkl podstatné vady předchozího řízení a porušení trestního zákoníku.

Muži obvinění od počátku odmítají. Justice je v minulosti pravomocně zprostila viny s tím, že Kadlec s Houškou se snažili vyplnit úkol, který vyplynul ze vstupu Česka du EU - tedy obměnu paliv. Do kauzy se však po dovolání nejvyššího státního zástupce vložil Nejvyšší soud, který věc přikázal znovu projednat. 

Ve všech transakcích, které obžaloba zmiňuje, figuruje společnost Czech Energospace. Údajně plnila roli bílého koně a sloužila Kadlecovi s Houškou k vyvádění peněz z Čepra. Obchody prý vypadaly převážně tak, že Čepro palivo levně prodávalo a draze nakupovalo zpátky.

Muži původně čelili obžalobě i za skutky z let 2003 až 2004, toto trestní stíhání však soudy zastavily kvůli promlčení.