Čína investuje 2,4 miliardy do českého leteckého průmyslu

Čínská strojírenská společnost Wanfeng Auto Holding investuje 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) do českého leteckého průmyslu. Podpisem memoranda to během návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v čínské provincii Če-ťiang stvrdili zástupci společnosti a agentury Czech Trade.

Video Události
video

Události: Premiér Sobotka v Číně

„Firma Wanfeng Auto holding má zájem investovat v první fázi asi 100 milionů dolarů do leteckého průmyslu v České republice,“ řekl Sobotka po skončení podnikatelského semináře, kterého se zúčastnilo 15 úspěšných firem z provincie Če-ťiang.

V další fázi spolupráce by se investice mohla ještě zvýšit. „Výhledově by to mohlo být až 200 milionů dolarů,“ dodal premiér. Čínská společnost chce podle něj dosáhnout spolupráce v částečné výrobě letadel v Česku a následné montáže v Číně.

Dopravní letectví je jednou z oblastí, o kterých se během Sobotkovy cesty po Číně hovoří nejčastěji. Čínská strana má zájem hlavně o střední a lehké letouny.

Investice do výzkumného centra

Letecké dopravy se týká i memorandum uzavřené mezi společností Wanfeng Auto Holding a agenturou CzechInvest. Předpokládá čínskou investici ve výši 30 milionů dolarů (720 milionů korun) do výzkumného technologického centra v oblasti letectví.

O této čínské investici hovořil již na konci dubna spolumajitel firmy Direct Fly z Uherskohradišťska Ivo Lederer. Direct Fly se specializuje na výrobu ultralehkých letadel a je českým partnerem společnosti Wanfeng Auto Holding. S čínskou firmou již Direct Fly uzavřel smlouvu o transferu technologií výroby dvoumístného samonosného jednoplošníku Alto a postupném zavedení sériové výroby v Číně.

Jak se podaří získat certifikaci?

Na čínský trh s lehkými a středními letadly se snaží pronikat i další české firmy, například kunovický výrobce Aircraft Industries. Naplňování dohod je ale zatím otázkou času, čínský vzdušný prostor totiž zatím není otevřen pro malá soukromá nebo sportovní letadla.

Podle zdrojů obeznámených s průběhem vyjednávání mezi Prahou a Pekingem vše závisí na administrativních překážkách jako jsou certifikace letadel a další potřebná povolení čínských regulačních úřadů. Zástupci leteckého byznysu nicméně uznávají, že schůzky českých politiků, a to jak premiéra Sobotky, tak prezidenta Miloše Zemana, s jejich čínskými protějšky jim cestu na čínské nebe usnadňují. Odhadovat, kdy se spolupráce naplno rozběhne, ale nechtějí. 

Sobotka je v Číně od čtvrtka. Během pětidenní návštěvy už se setkal například s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, kterého pozval do Prahy. Předseda čínské vlády pozvání přijal. Sobotku v Číně doprovází i čeští ministři průmyslu, dopravy a sociálních věcí.