Daňová Kobra obvinila trojici mužů z krácení DPH za čtvrt miliardy korun

Jednotka pro boj proti daňovým únikům, tzv. Daňová Kobra, obvinila tři muže ze čtvrtmiliardového krácení daně z přidané hodnoty při obchodu s pohonnými hmotami ve spolupachatelství. Obviněným, z nichž dva jsou cizinci, hrozí až desetileté vězení. Oznámil to mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Případ měl krycí název Karas a policejní tým z Daňové Kobry na něm spolupracoval s Finančním analytickým útvarem. Sto milionů korun na bankovním účtu zájmové společnosti se podařilo zajistit ve spolupráci s finančním úřadem. Trojice je stíhána na svobodě a věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. 

Hlavní organizátor a dva zahraniční společníci obchodovali podle policie přes svou společnost s pohonnými hmotami a ovládli další firmy, do jejichž statutárních orgánů dosadili tzv. bílé koně. Následně měli zajistit, aby společnosti fakturovaly pouze „papírově“ bez faktického dodání zboží.

Cílem mělo být snížení daňové povinnosti na DPH u společnosti, která se zabývala faktickým dovozem pohonných hmot. Neuhrazenou DPH policisté vyčíslili na 241 milionů korun.

Daňová Kobra je společný tým Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel. Šéfem protikorupční policie je Jaroslav Vild. Právě ÚOKFK společně s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) je nyní velmi skloňován ve spojení s reorganizací policie.