Akcie bezpečnostní firmy G4S se propadly. Pracoval u ní střelec z Orlanda

O víkendu zaútočil v nočním podniku v Orlandu na Floridě střelec, který zabil 49 lidí. Představitelé FBI potvrdili, že útočníkem byl Američan afghánského původu Omar Mateen. V minulosti už byl za trestnou činnost vyšetřován, byl ale také zaměstnán u největší světové firmy pro bezpečnostní služby G4S. Spojitost se střelcem se na firmě zřejmě podepsala, když dopoledne na londýnské burze propadly její akcie o více než šest procent až na sedmileté minimum. Tržní hodnota největší firmy se snížila o téměř 200 milionů liber (6,8 miliardy korun).

Akcie společnosti G4S se na začátku pondělního obchodování v Londýně propadly o 6,6 procenta na 175 pencí za jednu, což je nejnižší hodnota od roku 2009. Ztráty později částečně zmírnily, po poledni činil propad zhruba 5,8 procenta.

Společnost G4S již v neděli uvedla, že devětadvacetiletý občan Spojených států Omar Mateen u ní pracoval od roku 2007. Za tu dobu prošel dvěma bezpečnostními prověrkami, naposledy v roce 2013, na nic závadného ale firma nepřišla. Kvůli možné radikalizaci Mateena v minulosti vyslýchal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), avšak vyšetřování bylo zastaveno. G4S o tomto vyšetřování věděla.

Burzy jsou na podobné události citlivé. Například v souvislosti s teroristickými útoky v Evropě ztrácely hodnotu akcie společností spojených s cestováním nebo turismem. Po březnových útocích v Bruselu v metru a na letišti se propadaly akcie aerolinek Ryanair a Air France-KLM nebo hotelové sítě Accor či Intercontinental Hotel Group. Ještě týž den se však západoevropské akciové trhy zbavily většiny ztrát, belgická burza dokonce zpevnila. 

Bezpečnostní firma čelila i dalším problémům

G4S působí na šesti světadílech a má zhruba 620 tisíc zaměstnanců. Zatímco v USA je to zhruba padesát tisíc lidi, v Česku jde o necelé dva tisíce lidí.

Pověst společnosti G4S pošramotily nesnáze během letních olympijských her v roce 2012 v Londýně, na které nedokázala zajistit dostatek strážců, napsal Reuters. V následujícím roce se G4S spolu s konkurenční Serco zapletla do skandálu ohledně monitoringu odsouzenců. Existuje podezření, že za elektronickou kontrolu odsouzených, mezi nimiž bylo i několik mrtvých, firmy britskému ministerstvu spravedlnosti účtovaly přemrštěné ceny. Letos G4S zaúčtovala odpis ve výši 65 milionů liber kvůli ztrátovým vládním kontraktům v Británii. Za posledních 12 měsíců ztratily akcie firmy G4S zhruba 34 procent. 

V českém prostředí byla G4S dějištěm „krádeže století“, když z budovy této bezpečnostní agentury v Praze 3 zmizelo v prosinci 2007 více než půl miliardy korun. Policie z činu obvinila zaměstnance agentury Františka Procházku, komplicem byl Milan Čermák, oba soud odsoudil k devítiletým trestům. Procházku se ale nepodařilo vypátrat, zmizel za hranicemi.