Inflace opět blízko nule. V květnu rostly ceny jenom o 0,1 procenta

Růst cen byl v květnu zatím nejnižší v letošním roce. Spotřebitelské ceny v Česku totiž minulý měsíc meziročně stouply o 0,1 procenta. Zpomalily tak růst z 0,6 procenta v dubnu. Přispěl k tomu menší růst cen v oblasti alkoholu nebo tabáku. Uvedl to Český statistický úřad. Analytici očekávali, že inflace poklesne, avšak mírněji.

Video Zprávy ve 12
video

Nejnižší inflace od začátku roku. Dolů šly ceny plynu, menší byl také růst cen v oblasti alkoholu nebo tabáku

Zpomalení růstu spotřebitelských cen bylo podle Českého statistického úřadu dáno několika věcmi. V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny lihovin o 5,5 procenta a piva o 4,1 procenta (v dubnu shodně o 7,5 procenta) a ceny vína přešly v pokles o 0,5 procenta z dubnového růstu o 4,3 procenta.

„Čeští producenti možná snižují ceny více, než je nutné. Díky tomu, že si dováže aspoň nějakou inflaci, tak pořád číslo zůstává pozitivní.“

Pavel Drahotský

ředitel, Saxo Bank pro ČR, Slovensko a Maďarsko

Zároveň však ceny u alkoholických nápojů a tabákových výrobků stále vzrostly nejvíce ze všech položek, upozorňuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler s tím, že tato kategorie zabránila tomu, aby inflace poklesla pod nulovou hranici.

 

„Za propadem stojí konkurenční boj distributorů plynu, kteří s jistým zpožděním přenesli pokles cen zemního plynu na světových trzích i na spotřebitele,“ hodnotí ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. V oddíle bydlení klesly ceny zemního plynu o 6,9 procenta (v dubnu pokles pouze o 0,5 procenta).

„Květnová data hlásí, že růst spotřebitelských cen v české ekonomice je minimální, a to navzdory tomu, že se zrychluje růst mezd a spotřeba domácností si vede velmi dobře.

Radomír Jáč

hlavní ekonom Generali Investments CEE

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v květnu klesly o 0,2 procenta po růstu o 0,6 procenta v dubnu. Na meziměsíční zvyšování cenové hladiny působilo zejména zvýšení cen v oddíle doprava v souvislosti s cenami benzinu a nafty. V oddíle zdraví vzrostly ceny lázeňských pobytů. Z potravin byly vyšší především ceny chleba, brambor nebo cukru.

Nižší čísla se v obchodech mohou objevit na cenovkách nealkoholických nápojů a potravin, například masa, mléčných výrobků nebo ovoce. Za jejich zlevňováním stojí podle analytiků dlouhodobě příznivé počasí. „Dalším důvodem pro nízké ceny potravin je také ruské embargo na dovoz některých potravin ze zemí EU. Což vede k určitým přebytkům v případě některých komodit,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Ekonom Zeisel: Ceny by další měsíce měly pozvolna růst 

„Centrální bankéři jistě z dnešních čísel radost nemají, i když jejich odhad s takto vysokou inflací počítal,“ hodnotí ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Meziroční inflace by ale podle něj měla v dalších měsících začít růst, i když velmi pozvolně. Přispívat k tomu bude i postupný růst cen pohonných hmot. „Ceny ropy se v průběhu června vyšplhaly nad padesát dolarů za barel,“ upozorňuje Zeisel.

Podle Seidlera ale bude na inflaci působit právě pokles cen plynu pro domácnosti. Inflace tak podle něj zůstane nízká i v následujících měsících. „Nelze vyloučit její další mírný pokles,“ tvrdí. Krátkodobý propad pod nulu nevylučuje ani Zeisler.

Růst inflace očekávají analytici ve druhé polovině roku nebo ke konci roku. „Hlavní roli bude hrát efekt statistické základny, protože vloni ke konci roku se výrazně propadly ceny ropy,“ dodal Zeisel s tím, že se inflačního cíle ani tak do konce roku pravděpodobně těsně nedosáhne.

Video Studio ČT24
video

Drahotský: Díky tomu, že si dováže aspoň nějakou inflaci, tak pořád číslo zůstává pozitivní

„Průměr za celý rok by měl u indexu spotřebitelských cen činit 0,8 procenta,“ uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. „Prosincovou hodnotu však náš model vypočítal na 1,8 procenta. To je už v cíli ČNB. Banka proto podle nás nemusí měnit svou politiku. Nemusí více tlačit na pilu, nemusí tlačit korunu k ještě slabším hodnotám a klidně může už počátkem roku 2017 překvapit trh a povolit koruně mírné posílení,“ dodal.