Češi loni prosázeli 152 miliard korun, nejvíce na videoterminálech

Obyvatelé České republiky v loňském roce prosázeli 152,2 miliardy korun, meziročně o 10,2 procenta více. Výhry se meziročně zvýšily o 14,1 procenta na 121,8 miliardy korun. Příjmy z her legálních provozovatelů loterií a jiných podobných her tak činily 30,4 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Češi loni prosázeli o deset procent víc peněz než rok předtím, i když od roku 2014 ministerstvo financí zrušilo 17 247 herních zařízení. Navíc se blíží rušení více než 200 provozoven v Praze, kde jsou přes dva tisíce těchto zařízení.

Inkaso odvodu z loterií a jiných podobných her za loňský rok činilo 8,1 miliardy korun. „Proti roku 2014 se jedná o nárůst téměř o čtvrt miliardy korun,“ doplnil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Nejvíce peněz, přes 49 miliard korun, lidé vložili do interaktivních videoloterních terminálů. Následovaly kurzové sázky (43,8 miliard korun) a výherní hrací přístroje (32,2 miliard korun). U kurzových sázek se znovu zvýšil podíl těch internetových. V roce 2014 činil 82,6 procenta, loni vzrostl na 86,8 procenta.

Podobně jako v roce 2014 výrazně vzrostl objem vsazených částek v oblasti okamžitých loterií a internetových kurzových sázek. Jejich podíl se každý rok zvyšuje a z hlediska vsazených peněz dosahuje zhruba čtvrtiny celého trhu.

Vklady do těchto her se loni meziročně zvýšily zhruba o 30 procent. Vsazené částky do peněžitých a věcných loterií vzrostly dokonce čtrnáctkrát, jejich podíl však činí jen několik setin procenta.

Lidé odcházejí od těžkého hazardu k „lehčím“ hrám

Zvýšení objemu vsazených peněz bylo patrné rovněž u kostek a karetních turnajů v kasinu. „Považuji za úspěch, že nárůst těchto her nastal na úkor videoloterních terminálů a objem vsazených prostředků se tak přesouvá do méně škodlivých her,“ dodal Závodský.

U interaktivních videoloterních terminálů hodnoty vložených částek meziročně poklesly o 16,5 procenta a hodnoty vyplacených výher se snížily o 19,4 procenta. Celkově tak sázející na videoloterních terminálech meziročně prohráli zhruba o tři miliardy korun méně.

Zásadní obrat by měl nastat v příštím roce, kdy nabude účinnosti komplex tří zákonů regulujících hazard v České republice. Ty v úterý podepsal prezident Miloš Zeman a během příštích dnů budou zveřejněny ve Sbírce zákonů. „Podle nového zákona o hazardních hrách postupně zanikne přes tisíc provozoven, v nichž mohly být provozovány automaty a další tisíce malých kasin a heren,“ napsal na svém blogu na Aktuálně.cz Závodský.