Verizon vytvoří nová místa a zvýší mzdy. Jedna z největších stávek v USA končí

Téměř 40 tisíc stávkujících pracovníků americké telekomunikační společnosti Verizon Communications by se mělo ve středu vrátit do práce. Společnost se totiž předběžně dohodla s odbory na nové pracovní smlouvě, podle které Verizon vytvoří 1400 nových pracovních míst a zvýší mzdy v příštích čtyřech letech o téměř 11 procent. Jedna z největších stávek v USA za posledních několik let, která trvala téměř sedm týdnů, se zřejmě chýlí ke konci.

Stávka zaměstnanců Verizonu
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: AA

Dohodu ještě musejí potvrdit členové odborových svazů Communications Workers of America (CWA) a International Brotherhood of Electrical Workers, které dohromady zastupují téměř 40 tisíc zaměstnanců Verizonu v oblasti síťových služeb. Mezi ně patří telefonní, televizní i internetové služby zajišťované pomocí optických vláken.

Odbory stávku vysvětlovaly mimo jiné tím, že Verizon chtěl usnadnit propouštění. Spory ale panovaly i v otázkách týkajících se zdravotní péče, důchodů nebo přesunu míst v call centrech do zahraničí.

Mzdy vzrostou o více než 10 procent

Společnost mimo jiné souhlasila, že v call centrech vytvoří zhruba 1400 nových míst a do vypršení kolektivní smlouvy v srpnu 2019 zvýší mzdy o téměř 11 procent. Dohoda se vůbec poprvé vztahuje rovněž na zhruba 70 zaměstnanců obchodů pro bezdrátovou komunikaci. Obsahuje ale také změny, které Verizonu umožní ušetřit peníze, například v oblasti zdravotního pojištění.

Odborový svaz CWA označil novou smlouvu za vítězství nejen pro zaměstnance Verizonu, ale pro pracovníky obecně. Podle Verizonu jde o dohodu, která je výhodná pro samotnou firmu i pro její zákazníky.