Koalice se pře o rozpočtu, v pondělí čeká vládu ostrá debata

Víc peněz na státní pojištěnce, důchody či na platy státních zaměstnanců. Vládu čeká v pondělí první velká debata o výdajích rozpočtu pro příští rok. V některých jeho prioritách se ale politici neshodnou. Třeba v tom, kolik dát peněz na vědu a do zdravotnictví. Všechny strany chtějí lékařům přidat na platech deset procent. Liší se však v názoru, kde peníze vzít.

Video Události
video

Koalice se pře o rozpočtu

Dvanáct hodin denně, často o víkendech i státních svátcích. Nervozita, stres a problémy v rodině. Tak vypadá běžný život zdravotních sester. Některá má více přesčasů, některá méně. Každopádně, kvůli nedostatku sester musí například dvě postele na anesteziologicko-resuscitačním oddělení na ARO v karlovarské nemocnici zůstat prázdné. Jinak by nemocnice porušila předpisy. Na směně není dost zdravotnic, aby se postaraly o šest pacientů najednou.

Nedostatku lékařů a sester chce vláda zabránit mimo jiné zvýšením jejich platů – v příštím roce o deset procent. V pondělí má rozhodnout o tom, za jaké peníze. „Chtěl bych, abychom rozhodli, kolik přispějeme na státní pojištěnce. Potřebujeme, aby stát pomohl shromáždit peníze na platy sester a lékařů, to je priorita číslo jedna,“ říká předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministr financí navrhuje přidat na platby za pojištěnce dvě miliardy, ministr zdravotnictví chce ale minimálně pět. „Už toto je kompromis, protože původně bylo deset miliard, teď jsme na polovině. Je to suma, která je schopna zajistit desetiprocentní navýšení platů zdravotníků i zajistit jejich větší počet,“ upřesňuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Andrej Babiš

Andrej Babiš

vicepremiér a ministr financí (ANO)

„Do zdravotnictví půjde o 11 miliard navíc, navýšení platů o deset procent je 7 miliard. A hlavně to musí zařídit ten ředitel nemocnice, který to dostane, a pan ministr si to musí pohlídat.“ 

Andrej Babiš

vicepremiér a ministr financí (ANO)

U státních nemocnic ministerstvo o výší platů rozhoduje přímo. Teď se ministr dohodl i s asociací krajů, že i zdravotníci v krajských zařízeních dostanou zvýšené mzdy od stejného data.

A v rámci rozpočtu se bude řešit i desetiprocentní zvýšení platů učitelů. To v případě vědců se politici neshodují ani na tom, jestli výzkum vůbec potřebuje peníze navíc. „Bělobrádek (vicepremiér pro vědu) teď přichází s tím, že to chce navýšit o 3,7 miliard, což si myslíme, že je velmi neadekvátní, ve vědě postrádáme zpětnou vazbu,“ konstatuje vicepremiér a předseda strany ANO Andrej Babiš.

Pokud jde o peníze pro vědu a výzkum, tak podle prezidenta Miloše Zemana by měla dostat přidáno pouze tehdy, když se prokáže, že výsledky zejména základního výzkumu mají šanci na propojení s aplikovaným výzkumem. „Ministr financí je především ministr příjmu, o výdajích rozhoduje vláda jako celek,“ konstatuje pak vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). A podle Sobotky je však požadavek Bělobrádka z velké části oprávněný, protože vychází z potřeb vědecké infrastruktury.

Na schválení konečných výdajových rámců pro všechna ministerstva má vláda čas do září – v té době už by karlovarská nemocnice měla mít posily ze zahraničí. Už příští týden by měly místní sestry doplnit zdravotnice ze Slovenska, později i z Ruska a Ukrajiny.