Prezident jmenuje do bankovní rady ČNB bývalé kolegy budoucího guvernéra Rusnoka

Novými členy bankovní rady ČNB se stanou Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. V úterý je má jmenovat prezident Miloš Zeman, informoval o tom v pondělí jeho mluvčí Jiří Ovčáček. V bankovní radě nahradí guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka, kterým v závěru června končí funkční období.

Singerovi končí v bankovní radě ČNB druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010. Novým guvernérem by se měl stát dosavadní člen bankovní rady Jiří Rusnok. 

Jak poznamenal ekonom Komerční banky David Kocourek, v osobě Vojtěcha Bendy získává budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok za kolegu svého dlouholetého spolupracovníka. Od jmenování Rusnoka do bankovní rady působil Benda jako jeho poradce. Oba také mají část své pracovní kariéry spjatou s finanční skupinou ING, kde Rusnok působil jako šéf pojišťovací části pobočky ING pro ČR a SR a Benda jako ekonom.

Guvernér Rusnok po svůj bok do bankovní rady dostává loajálního spolupracovníka, se kterým sdílí ekonomické názory i pohled na problematiku fungování ČNB. Velmi pravděpodobně spolu budou tvořit pevný hlasovací blok v bankovní radě ČNB, odhaduje Kocourek.

„Jmenování Vojtěcha Bendy do bankovní rady je velký diplomatický úspěch guvernéra Jiřího Rusnoka, protože určitě existují i kandidáti, kteří mají loajálnější názory k prezidentovým.“ 

David Kocourek

ekonom Komerční banky

Kocourek soudí, že i jmenování Tomáše Nidetzkého je diplomatický úspěch budoucího guvernéra ČNB.

„Jeho dlouholetá zkušenost z pojišťovnického sektoru bude určitě pro bankovní radu přínosem a jeho expertíza z dané oblasti bude zajisté rezonovat. Je totiž jasné, že Rusnok se snaží do bankovní rady přinést někoho, ve spolupráci s kým bude umět čelit nové regulaci a výzvám v nových licenčních a povolovacích řízeních,“ říká ekonom KB Kocourek.

Soudí, že i postgraduální vzdělání Nidetzkého z Oklahoma City University rozšíří intelektuální rámec, ve kterém se bankovní rada bude pohybovat. 

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler si myslí, že zatímco o Bendovi se v minulosti již jako o možném kandidátovi spekulovalo, jmenování Nidetzkého je pro odbornou veřejnost překvapením. 

„Oba noví členové jsou bývalými kolegy Jiřího Rusnoka z ING a jejich jmenování naznačuje, že prezident v tomto ohledu dává Rusnokovi velkou volnost ve výběru. Pozice nastávajícího guvernéra ČNB tak bude v bankovní radě velmi silná.“

Jakub Seidler

hlavní ekonom ING Bank pro ČR

Příští rok v únoru vyprší šestileté angažmá v bankovní radě Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Zemanovo první funkční období tak v bankovní radě přečkají pouze viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012. Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Rusnokem. 

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více
než dvakrát.