NWR hledá kupce pro firmu, která měla zastřešovat těžbu v Polsku. Zájem projevil miliardář Krúpa

Společnost New World Resources (NWR), majitelka černouhelné OKD, hledá kupce pro dceřinou firmu NWR Karbonia, vyplývá z oznámení na webu firmy. Měla zastřešovat plánovanou těžbu v dolu Debiensko na jihu Polska. NWR také zopakovala, že pravděpodobným dopadem současné situace OKD bude to, že celá skupina NWR bude rozpuštěna.

Zájem o Karbonii projevila skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, chce si ale nechat předložit podklady a analýzy prokazující uváděné zásoby uhlí v polském dole. Arca Capital je minoritním akcionářem NWR. Její zástupci v pondělí sdělili, že Arca má zájem o odkup Karbonie, současně ale vyzývá představitele NWR, aby zabezpečili všechny dokumenty související s těžbou v dole Debiensko a prokazující množství zásob uhlí, které firma prezentovala v souvislosti s primárním úpisem akcií NWR na burzu v roce 2008.

OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Minulé pondělí pak vyhlásil Krajský soud v Ostravě úpadek firmy.

Nezávislý přezkum dolu Debiensko, který před několika lety provedla firma DMT Consulting GmbH, ukázal, že v dole jsou prokázané zásoby 263 milionů tun uhlí, což by mohlo na trh přinést 186 milionů tun koksovatelného uhlí. NWR získala v roce 2008 povolení k těžbě v dolu na padesát let, nikdy ale těžit nezačala.

„Rozprodání firmy, respektive ukončení její činnosti je jediný možný scénář, který je na stole. Nejdůležitějším parametrem, na který nyní musíme pohlížet, je situace na trhu s komoditami, tedy uhlím, a ta není přívětivá. Ekonomické fungování tohoto subjektu je tedy kvůli tržním podmínkám zcela vyloučeno,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. Vláda minulou středu schválila příspěvek pro propuštěné zaměstnance firmy. Horníci by měli dostávat 8000 a ostatní pracovníci 7000 Kč měsíčně. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let.

Video Studio ČT24
video

Ekonom Bostl: Rozprodání firmy nebo ukončení její činnosti je jediné možné řešení

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů korun o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.