KKCG míří za levným plynem do USA. Do metanolu investuje skoro 4 miliardy

Investiční skupina KKCG investuje v USA 160 milionů dolarů (zhruba 3,8 miliardy korun) do výstavby několika závodů na výrobu metanolu. Majitel skupiny Karel Komárek uvedl, že chtějí využít momentální situace, kdy jsou také v USA velmi nízké ceny plynu a ropy.

Karel Komárek
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

První metanolová továrna zahájí produkci ve druhé polovině příštího roku. Nově založená společnost US Methanol se sídlem v Charlestonu v Západní Virginii má zajištěnu dlouhodobou dohodu o odběru a zbývající produkci plánuje prodat dalším spotřebitelům.

Firma bude vlastnit a provozovat středně velké metanolové závody s počáteční denní produkcí zhruba 450 až 500 tun. „Je to naše první velká investice na tomto trhu, která zároveň naplňuje dlouhodobou strategii expandovat na rozvinuté zahraniční trhy. Chceme využít momentální situace, kdy jsou také v USA velmi nízké ceny plynu a ropy, a to přeje investicím na tomto trhu,“ přiblížil majitel skupiny Karel Komárek.

Metanol se vyrábí ze zemního plynu a může být využíván jako alternativní zdroj energie. Americký projekt podle Komárka využije to, že v USA jsou velké zásoby plynu a jeho cena je nyní méně než poloviční proti západní Evropě. Výroba metanolu má stabilizovat příjmy KKCG při velkých výkyvech cen ropy, dodal Komárek.

Video 90’ ČT24 - Výchova hokejistů v Čechách
video

Kohlmayer: Zaujaly nás současné podmínky na americkém trhu na výrobu metanolu

KKCG: Celosvětová poptávka je zhruba 80 milionů tun ročně

Metanol se používá například v rozpouštědlech, aditivech do pohonných hmot a nemrznoucích směsí. Je také surovinou pro výrobu dalších organických látek. Celosvětová poptávka po metanolu se pohybuje okolo 80 milionů tun za rok, uvedla KKCG. Americký trh podle ní dlouhodobě spoléhal na dovoz metanolu, nynější nízké ceny zemního plynu ale vytvořily příležitosti pro růst domácí produkce.

„Když mluvíme o investicích do průmyslových podniků, tak je vstup na americký trh v této chvíli prioritou. Když se ale díváme například na další pilíř podnikání KKCG, a to loterie, tak tam jsme aktivní hlavně v Evropě,“ uvedla finanční ředitelka a členka představenstva KKCG Katarína Kohlmayer. V USA by podle ní rádi ještě například investovali do těžby zemního plynu nebo ropy.

KKCG je mezinárodní investiční skupina s aktivy téměř 1,6 miliardy eur (43,2 miliardy korun). Působí v desítce zemí, zaměstnává víc než 2500 lidí. Dlouhodobě investuje zejména do těžby ropy a zemního plynu, loterijního byznysu, cestovního ruchu a nových technologií. KKCG má podíly ve víc než 25 českých a zahraničních společnostech, mimo jiné v těžařské MND, sázkových firmách Sazka a řecké OPAP, strojírenské společnosti Vítkovice a cestovní skupině Fischer.