Nepotřebný majetek úřadů se musí nejprve nabídnout na web

Všechny státní organizace musejí od března movitý majetek, který už nepotřebují, nabízet nejdříve ostatním státním institucím. A to přes internetové stránky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Až v případě nezájmu ho mohou prodat anebo zničit. Aktuálně jde asi o dva tisíce inzerátů, které nabízejí třeba i zvířata.

Video Události
video

Nepotřebný majetek úřadů se musí nejprve nabídnout na web

Když děčínští hasiči kupovali hasičský vůz, stál necelé tři miliony korun. Od té doby najel 68 tisíc kilometrů. Nyní už však vůz neslouží, a tak ho vyřazují. Podobně je na tom i Tatra, která se po devítileté službě ve Varnsdorfu vrátila do Děčína. Naposledy k zásahu vyjela letos v únoru.

Nabídku na odkup vozů tak vyvěsili na stránky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tak, jako to nově musí dělat všechny státní organizace. Například Tatru budou dál používat dobrovolní hasiči z Dolní Poustevny.

Na stránkách je aktuálně bezmála dva tisíce inzerátů nabízejících státní majetek. Ten úřady nově jen tak vyřadit zkrátka nemůžou. „Například tu máme vodováhu, z nemovitostí tam máme různé pozemky, domy, různé počítače, PC sestavy, ale i oblečení, staré boty a takové věci, zároveň i zvířata - zvířat v současnosti nabízíme dvanáct,“ konstatuje mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Tisíce takových věcí se ročně sejdou právě tady. „Jedná se i o předměty zabavené pachatelům trestné činnosti, jedinou výjimkou jsou lístky na AC/DC, které jsou takzvaný zajištěný majetek, což znamená, že tam ještě neproběhl pravomocný rozsudek, všechny ostatní věci byly zabaveny pachatelům trestné činnosti soudem,“ dodává Ležatka.

Ve skladu zabavených věcí leží i chráněné rostliny 

Zabavené věci jsou ale i v tomto skladu inspekce životního prostředí (ČIŽP). Třeba výrobky z chráněných rostlin, které zadrželi celníci na letišti. „Může to tady být pár dní, když je řízení jednoduché a rychlé anebo je to tady měsíce, pokud je řízení složité,“ vysvětluje vedoucí oddělení CITES ČIŽP Pavla Říhová.

Tady ale skladování zabavených věcí neberou jako nepříjemnou povinnost. Občas si z nich totiž nakonec některé vyberou a vyžádají třeba jako studijní materiál. „Velmi zajímavá je třeba slonovina, to je hodně vzácný materiál, jsou tady různé kožešiny vzácných zvířat, dokonce jsme zabavovali  kožešiny sněžných levhartů, to byla velká srdcovka,“ říká Říhová.

Podobně musí státní instituce postupovat i u nemovitostí - pokud je nepotřebují, převádí se opět na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten pak rozhodne, co dál.