NBC Universal koupilo svět Shreka a Kung-fu Pandy – firmu DreamWorks

Společnost NBC Universal koupila za necelé čtyři miliardy dolarů (přes 90 miliard korun) studia DreamWorks Animation. Informaci zveřejnila společnost NBC na svých stránkách. Studia DreamWorks mají na svědomí desítky celovečerních filmů s postavičkami, jako je zelený zlobr Shrek, zebra Marty nebo žralok vegetarián.

DreamWorks je jednou z nejznámějších značek, která vytváří animované rodinné celovečerní filmy nebo i televizní seriály. Generální ředitel společnosti NBC Universal Steve Burke si od spojení studií slibuje hlavně zlepšení celé NBC. „DreamWorks je skvělý doplněk k NBC Universal, Jeffrey Katzenberg a organizace DreamWorks vytvořili dynamickou značku filmu. DreamWorks nám pomůže s růstem našich filmů i televize pro následující roky,“ uvedl.

Ilustrační foto
Profil

NBC Universal

Jde o přední světovou mediální a zábavní společnost. NBC Universal má pod sebou portfolio zpravodajství, zábavy, televizních sítí a především jde o prestižního filmového distributora.

Nejznámějšími filmy jsou například Apollo 13, Čelisti, Van Helsing nebo filmové zpracování muzikálu Jesus Christ Superstar. Dále je studio podepsáno pod sériemi Rychle a zběsile, Beethoven nebo Prci, prci, prcičky.

 

NBC, které je součástí největšího amerického provozovatele kabelové televize Comcast, koupilo DreamWorks přibližně za 3,8 miliardy dolarů. Celá transakce by měla být uzavřena do konce roku 2016. Spoluzakladatel DreamWorks Jeffrey Katzenberg bude nově působit jako poradce NBC a předseda nových médií DreamWorks.

Comcast již vlastní filmové studio Universal Pictures. To sice v posledních letech slavilo úspěchy s animovanými filmy Já, padouch či Mimoni, stále však na tomto poli zůstává relativně malým hráčem. Převzetím studia DreamWorks Animation se Comcast stane vážným konkurentem pro mediální skupinu Walt Disney.

NBCU podle listu Financial Times získá rovněž díky akvizici lepší přístup na čínský trh. Předpokládá se totiž, že Čína v příštím roce vystřídá Spojené státy na pozici největšího filmového trhu na světě.

Postavičky DreamWorks se dočkaly celosvětové popularity

Studio DreamWorks se proslavilo především animovanými filmy Madagaskar, Kung-fu Panda, Příběh žraloka, Jak vycvičit draka nebo Shrek. Právě s posledním jmenovaným filmem souvisí dvě velké změny v historii. Film Shrek se stal prvním, ve kterém byla použita první změna známé znělky studia. S druhým pokračováním filmu se zase diváci mohli seznámit s úplně novým úvodním logem.

Na hraných filmech DreamWorks mnohdy spolupracoval s dalšími studii. Spolupráce s Paramount Pictures na filmu Zachraňte vojína Ryana vynesla i několik Oscarů. Jedním z hraných filmů DreamWorks bez spolupráce je hororový Kruh, historický Lincoln nebo starověký Gladiátor.

Celkově studia DreamWorks natočila 32 celovečerních filmů s globálními příjmy 13 miliard dolarů a 25 cenami Emmy. Distribuovány byly do více než 130 zemí světa. Navíc je DreamWorks Classics spojeno také s několika postavičkami, například Kde je Waldo nebo v Americe oblíbeným sobem Rudolfem.