Účastnické penzijní fondy se letos zatím potýkají s poklesem výnosů

Investoři, kteří vložili své peníze do účastnických penzijných fondů, letos zatím příliš spokojeni být nemohou. Za první čtvrtletí průměrně ztratily 0,9 procenta, uvedla poradenská společnost Swiss Life Select. Loni se průměrné zhodnocení všech účastnických fondů v ČR udrželo nad hranicí inflace na 0,77 procenta. 

Účastnické fondy vznikly v rámci doplňkového penzijního spoření, které je od roku 2013 nástupcem penzijního připojištění (a s ním spojených takzvaných transformovaných fondů, které garantují návratnost vložených peněz ). Tyto nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Přitažlivé mají být hlavně možností vyššího zhodnocení.

První tři měsíce letošního roku z pohledu výnosnosti penzijních fondů se podobně jako konec loňského roku potýkají spíše s poklesem výnosů. Nepříznivý vliv mají obavy z čínské ekonomiky a zpomalení nejvýznamnějších ekonomik. Podíl na výsledcích mají také přetrvávající nízké úrokové sazby, uvádí analýza.

Jako na houpačce

Například dynamický účastnický fond PS ČSOB, který dosáhl za loňský rok nejvyššího zhodnocení (7,66 procenta), vykázal od začátku roku minus 4,4 procenta. Naopak růstový účastnický fond PS NN se pomalu dostává ze záporných čísel a připsal si za poslední tři měsíce 2,44 procenta. Po něm se nejlépe zatím daří dynamickému účastnickému fondu od České pojišťovny, který zhodnotil peníze účastníků o 1,6 procenta.

„Jak se bude dále vyvíjet zhodnocení účastnických fondů, není snadné říci. Vypjatá situace na finančních trzích plynně navázala na předchozí rok. Určitý pohyb na trzích během letošního roku mohou způsobit například výsledky prezidentských voleb v USA.“

Anežka Kneeová

analytička Swiss Life Select

Jedničkou ve zhodnocení peněz je mezi účastnickými fondy od svého založení Globální akciový účastnický fond penzijní společnosti Conseq s výnosem 34,6 procenta. Mezi prvními pěti se drží také dluhopisový fond od této společnosti. Okolo desetiprocentního zhodnocení se pohybují dynamické fondy penzijních společností ČSOB, Komerční banky a Allianz.

Zlepší se letos situace?

Skeptický je k vývoji v nejbližších letech analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. „Penzijní fondy nyní z podstaty nemají šanci na kladný výnos. Zásadním faktorem jsou současné výnosy státních dluhopisů a sazby bankovních depozit. Výnosy těchto aktiv jsou téměř rovny nule a nestačí ani na pokrytí správcovských nákladů fondu,“ řekl.

Naopak se ztráty z penzijních fondů mohou v budoucnu blížit výši současného státního příspěvku. Situace by se v nejbližších letech změnit neměla, dodal analytik.

U transformovaných fondů 3. pilíře (pokračují dál, ale není možné uzavírat nové smlouvy) zatím oznámily loňské výsledky jen dvě společnosti. ČSOB Penzijní společnost připíše klientům transformovaného fondu Stabilita zhodnocení za loňský rok 1,2 procenta (o rok dříve to bylo 1,4 procenta). Transformovaný fond Komerční banky pak připsal 1,16 procenta (1,4 procenta o rok dříve).