Měnový fond brzdí předchozí odhady. Ekonomika poroste jen o 3,2 procenta

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled světové ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká jen mírné zrychlení globálního růstu na 3,2 procenta z loňského tempa 3,1 procenta. Přitom ještě v lednu předpovídal růst 3,4 procenta a loni v říjnu dokonce 3,6 procenta. V pololetním výhledu ale vedle toho také upozornil, že období pomalého růstu trvá už příliš dlouho a světovou ekonomiku to vystavuje řadě rizik.

Předpověď fondu pro Českou republiku je prudké zpomalení růstu z loňských 4,3 procenta na letos odhadovaných 2,5 procenta. Takové tempo ostatně českému hospodářství předvídají i tuzemské státní instituce. Oproti říjnové prognóze to příliš velký rozdíl není, tehdy MMF odhadoval, že česká ekonomika poroste o 2,6 procenta. Na příští rok měnový fond očekává další mírné zvolnění tempa růstu, a to na 2,4 procenta.

Globální ekonomika by měla ale podle nejnovější předpovědi naopak zrychlit a dostat se příští rok na 3,5 procenta, což je rovněž mírně pod lednovým odhadem. V lednové aktualizaci podzimního výhledu fond zhoršil odhad růstu na příští rok na 3,6 procenta z říjnových 3,8 procenta.

„Nižší růst znamená menší prostor pro chyby… Přetrvávající pomalý růst má škodlivé dopady na potenciální produkci, a tím i na poptávku a investice.“

 

Maurice Obstfeld

hlavní ekonom MMF

Kdyby se růst dál zpomaloval, mohlo by to podle hlavního ekonoma MMF Maurice Obstfelda vyvolat takzvanou „sekulární stagnaci“, což je situace, kdy slabý růst vytváří deflační tlaky, což pak podkopává budoucí produkci.

Zpomalovat budou všichni

Oproti poslednímu odhadu fond mírně zhoršil i výhled růstu ve vyspělém světě. Americká ekonomika si letos udrží tempo 2,4 procenta, zatímco eurozóna mírně zpomalí na 1,5 procenta a růst v Británii sestoupí pod dvě procenta. Japonsko bude letos dál růst velmi slabě, příští rok u něj čeká fond dokonce mírný pokles.

Ke světovému růstu budou nadále nejvíce přispívat rozvíjející se ekonomiky, i jejich výhled je však celkově horší. Skupina jako celek letos vykáže růst mírně nad čtyřmi procenty a příští rok se čeká zrychlení na 4,5 procenta. Napřesrok přispěje k jejímu posílení zejména předpokládané oživení Ruska z hluboké recese a ukončení propadu v Brazílii.

Čína, která je po USA druhou největší ekonomikou světa, bude dál zpomalovat. Z loňského tempa 6,9 procenta letos zvolní na 6,5 procenta a příští rok se její růst přiblíží šesti procentům. Expanze v Indii naopak dosáhne 7,5 procenta a zrychlí také ekonomiky jihovýchodní Asie. Dál se má naopak letos zhoršit situace v regionu Latinské Ameriky a MMF také prudce snížil výhled růstu pro Afriku, jejíž ekonomiku podkopává propad cen komodit.

Pomalá a nepevná ekonomika

Šéfka fondu Christine Lagardeová už minulý týden řekla, že světová ekonomika je sedm let od konce poslední recese příliš pomalá a příliš nepevná, a vyzvala k důrazným a koordinovaným krokům na podporu světového hospodářského růstu.

Rovněž hlavní ekonom MMF Obstfeld v úterý vyzval vlády k účinným opatřením na podporu světové ekonomiky a doporučil strategii založenou na kombinaci strukturálních reforem trhů práce a produktů, fiskální stimulace a uvolněné měnové politiky.

Šéfka MMF Christine Lagardeová
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Stefan Rousseau

Za hlavní rizika pro světovou ekonomiku Obstfeld označil možnost nestability v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách, rozkolísání akciových trhů a ztrátu dlouhodobého růstového potenciálu vyspělých zemí. Poukázal ale zvláště na nová rizika plynoucí z případného rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. To by podle ekonoma MMF mohlo mít závažné regionální i globální důsledky, zejména v podobě rozrušení dosavadních obchodních vztahů.

Výhled světové ekonomiky vychází tradičně před pololetním zasedáním zástupců 188 členských zemí MMF a Světové banky ve Washingtonu.