Průměrný Čech prolelkuje v práci každý den skoro hodinu

Celkem 58 minut z pracovní doby strávili loni Češi činností, která vůbec nesouvisela s jejich náplní práce. Oproti předchozímu roku to je o šest minut víc. Z průzkumu společnosti truconneXion vyplývá, že za tím stojí jednak postupné rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména pak chytré mobilní telefony, skrze které mají lidé přístup na internet.

„Z chytrých mobilních telefonů se v závěru roku 2015 uskutečnilo více než 55 procent mimopracovních přístupů k internetu. Pro Čechy je během pracovní doby pohodlnější komunikovat s přáteli, bavit se na sociálních sítích či jen tak lelkovat po síti z mobilních telefonů či tabletů. Chytré mobily a tablety ve firmách na rozdíl od stolních počítačů a notebooků dosud nepodléhají takové míře kontroly monitorovacích programů, takže se na nich zaměstnanci cítí bezpečněji,“ uvedl Martin Hnízdil z truconneXion.

Pokud výsledky průzkumu převedeme do průměrné hrubé měsíční mzdy, zaměstnavatel za vyřizování soukromých záležitostí z firemního počítače nebo mobilu denně tratil na jednom zaměstnanci téměř 150 korun, což je zhruba o 20 korun více než před rokem.

Co lidé nestihnou přes den v práci, dohánějí večer doma

Devět z deseti zaměstnanců nemá takovou sebekázeň, aby dokázalo pracovat zcela bez dohledu. Vědomí, že jejich pracovní čas je pod kontrolou a že si na počítačích či mobilních zařízeních v práci nemohou dělat, co chtějí, má pozitivní dopad na jejich výkon, vyplývá z výzkumu. Přímým důsledkem tlaku firem na efektivitu je prodlužující se pracovní doba.

„Stává se obecným pravidlem, že zaměstnanci v pozdním odpoledni či po večerech dohánějí své pracovní resty. Kvůli tlaku na výkon a rostoucí mobilitě pracovních prostředků a technologií si také stále větší množství pracovníků nosí práci domů a netýká se to už jen špičkových manažerů,“ uvedl Hnízdil s tím, že podíl firem, kde se pracuje po večerech z domova, v průběhu roku 2015 vzrostl o tři procenta na 59 procent.