Skupina senátorů vytáhla proti operátorům a chce jim zpřísnit pravidla hry

Lepší ochranu spotřebitelů před mobilními operátory má zavést novela, kterou nyní prosazuje skupina senátorů. Chtějí těmto společnostem nastavit přísnější pravidla a posílit práva zákazníka.

Video Události
video

Události: Senátoři vs. operátoři

Dosavadní zkušenosti ukazují, že ve vztahu s operátory tahají klienti „za kratší konec“. Často se například stává, že firmy zvyšují ceny a mění už podepsané smlouvy. Senátoři, kteří návrh připravují, se o této praxi přesvědčili na vlastní kůži. Jejich norma by to měla ukončit.

Senátorka Alena Dernerová (nestr. za ANO a Severočeši) uvádí, že jí před lety mobilní operátor sebral neprávem kredit 1200 korun na předplacené kartě. Když zjistila, že nemá, jak se tomu bránit, začala zkoumat, jaká jsou vlastně práva zákazníků.

„Když jsem o té negativní zkušenosti začala hovořit s kamarády, postupně se stále víc lidí z okolí přiznávalo, že podobnou zkušenost mají taky.“

Alena Dernerová

senátorka (nestr. za ANO a Severočeši)

Cílem novely je zrychlit změnu operátora, přimět operátory, aby lépe informovali lidi, když mění smlouvy, i možnost zákazníků od nich v takových chvílích odejít. A hlavně zajistit, aby operátoři smlouvy podepsané na rok nebo dva v jejich průběhu neměnili. Nebo jen za přesně daných podmínek.

V současné době operátoři tvrdí, že - podle svých právních rozborů - mohou smlouvy měnit, kdy chtějí a jak chtějí. Český telekomunikační úřad si to sice nemyslí, ale nemůže prý nijak zasáhnout.

Podle Marka Eberta, ředitele sekce regulace ČTÚ, totiž nejde o porušení zákona o elektronických komunikacích či zákona o ochraně spotřebitele, kde existují sankce. Je to podle něho porušení principů občanského zákoníku, tedy případ, kdy úřad nemá možnost udělit pokutu. Novela by to měla podle senátorů změnit. 

Telekomunikačním společnostem se navrhované změny nelíbí.

„Na novele je vidět, že její návrh je nepromyšlený a vychází z neznalosti celé problematiky.“

Lucie Pecháčková

mluvčí O2

Mluvčí T-Mobile Lukáš Hrabal pak uvedl, že firmě dlouhodobě v obecné rovině vadí, že jsou neustále připravovány další a další novely zákona o elektronických komunikacích bez předchozího řádného legislativního procesu a hlubší analýzy, zda úprava je, nebo není skutečně potřebná.

Novelou se bude Senát zabývat příští týden. Pokud ji schválí, půjde zákon k projednání vládě.