Řecko bude opět jednat s věřiteli o pomoci, podle MMF však na to není ještě připravené

Zástupci mezinárodních věřitelů by měli v pondělí obnovit jednání s řeckou vládou – mluvit budou o reformách penzijního systému nebo o řešení dluhů v bankovním sektoru. Bez dohody nemůžou Atény získat další část peněz ze záchranného programu. Řecko přitom musí splatit 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu.

Šéfka fondu Christine Lagardeová však v neděli uvedla, že jednání o pomoci pro Řecko zatím nedospěla do fáze, která by byla pro instituci přijatelná. „Při mnoha příležitostech jsem zdůraznila, že můžeme podpořit pouze program, který je důvěryhodný a vychází z realistických předpokladů a jehož cílem bude umístit Řecko na cestu silného růstu a současně postupně obnovit udržitelnost dluhu,“ citovala agentura Reuters dopis Lagardeové, který byl adresován řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi. Podle jejího názoru zatím takový program není.

Lagardeová reagovala na dopis zaslaný Tsiprasem o den dříve, několik hodin poté, co internetové stránky WikiLeaks zveřejnily přepis patrně tajně zaznamenaného telefonického rozhovoru mezi úředníky MMF jednajícími o záchranném plánu pro Řecko. Podle textu úředníci naznačovali, že MMF by mohl pohrozit, že se stáhne z programu pomoci i v rámci taktiky, jak donutit věřitele z EU k většímu oddlužení Řecka.

Snížení dluhové zátěže Řecka požaduje MMF, ale nepodporuje ho Německo, tedy největší ekonomika eurozóny. Německé ministerstvo financí uvedlo, že takzvaný „haircut“, tedy odpis části dluhu, je v případě Řecka nyní mimo diskuzi.

Lagardeová uvedla, že je nesmysl, že by MMF usiloval o úvěrovou krizi, aby donutil Řecko k ekonomickým reformám. Zdůraznila, že MMF vykonává svoji činnost v dobré víře a ne cestou hrozeb. Dodala, že fond vyšle do Atén tým odborníků, aby pokračoval v jednáních s cílem dospět k rychlému řešení ohledně fiskálních cílů země.

 Současná revize plnění podmínek záchranného programu byla od ledna už dvakrát odložena, a to kvůli neshodám mezi věřiteli ohledně předpokládané výše fiskálního schodku Řecka do roku 2018 a kvůli sporům s Aténami ohledně důchodů a řešení špatných úvěrů. Bez dohody o nových reformách nemohou Atény získat další část peněz ze záchranného programu. Řecko je potřebuje k tomu, aby v červenci splatilo zhruba 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance a MMF.