Kvůli osmisetmilionovému daňovému úniku navrhla policie obžalovat osm lidí

Během let 2010 až 2012  mělo podle kriminalistů osm lidí krátit daň z přidané hodnoty při obchodech s pohonnými hmotami, a to ve výši zhruba 813 milionů korun. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) tak navrhl jejich obžalobu. V případě odsouzení by mohli skončit až na deset let ve vězení.

Podle návrhu na podání obžaloby, který už kriminalisté předali na Vrchní státní zastupitelství v Praze, páchali podezřelí trestnou činnost od léta 2010 do jara 2012. Obvinění tehdy prý přes obchodní společnosti založené na takzvané bílé koně nakupovali pohonné hmoty z Německa a Rakouska v režimu podmíněného osvobození od DPH. Následně byly podle kriminalistů prodávány koncovým odběratelům, přičemž vzniklá daňová povinnost už nebyla odvedena.

„Podle našich závěrů došlo k rozkrytí sofistikované struktury vzájemně spolupracujících osob,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Všech osm podezřelých je podle něj obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

„Čtyři z osmi obviněných osob měly dále průběžně vyvádět finanční prostředky získané trestnou činností, a to zejména výběrem hotovosti, popřípadě převáděním na bankovní účty dalších spřízněných subjektů včetně zahraničních, a to s cílem zastřít původ těchto financí,“ doplnil Ibehej.

Zajištěny byly domy i letadlo

Všech osm obviněných je stíháno na svobodě. Během trestního řízení zajistili příslušníci ÚOKFK jako výnos z trestné činnosti pět rodinných domů, jeden řadový dům, dva byty a dvě stavební parcely s rozestavěnými domy v celkové hodnotě 100 milionů korun.

V rukou policistů skončilo i několik automobilů, včetně dvou vozů Ferrari, v hodnotě zhruba 12 milionů korun. Kriminalisté zajistili i zhruba 15 milionů korun. V Německu bylo zajištěno letadlo Cirrus, doplnil výčet Ibehej.