Antimonopolní účet za minulý rok – úřad udělil pokuty za rekordní dvě miliardy

V oblasti hospodářské soutěže rozdal během loňského roku Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) sankce za celkem 2,083 miliardy korun. Pokuty to jsou nejvyšší v historii úřadu a dokonce desetkrát vyšší než v roce 2014. Výsledné číslo ale nejvíc ovlivnila pokuta vyměřená kartelu sedmi stavebních firem – ta činila v prvním stupni přes dvě miliardy korun, nakonec jí ale úřad snížil.

Video Studio ČT24
video

Antimonopolní úřad loni udělil rekordní dvě miliardy na pokutách

Kartel stavebních firem patří k největším případům, kterými se ÚOHS za 25 let své existence zabýval. Původní pokutu přes dvě miliardy korun nakonec snížil předseda ÚOHS Petr Rafaj na 1,66 miliardy korun. Na kartelu se podle antimonopolního úřadu podílely Skanska, Strabag, Eurovia, Swietelsky, M-Silnice, Berger Bohemia a Lesostavby Třeboň.

Pokutu loni dostal i výrobce domácích spotřebičů Gorenje. Zaplatit má téměř 14 milionů korun, pokuta je pravomocná. Firma provinění uznala, a ÚOHS jí tak pokutu snížil o pětinu. Přes dva miliony korun má zaplatit i společnost Chaps, která z pověření ministerstva dopravy dlouhodobě vede celostátní informační systém o jízdních řádech. Podle úřadu zneužila své dominantní postavení v letech 2008 až 2015. Pokutu dostala za porušení českých i unijních pravidel hospodářské soutěže.

Kartel a dominantní postavení – vše zůstává při starém

Místopředseda ÚOHS Hynek Brom, který o loňských pokutách informoval, nedávno převzal i oblast hospodářské soutěže. Dodal však, že žádné větší změny priorit nechystá. ÚOHS se tak bude nadále zaměřovat na kartelové dohody a zneužití dominantního postavení.

Aktuálně řeší v této oblasti přes deset správních řízení. Jen loni udělal 17 přepadových šetření v sídlech firem. Tuto činnost ve výsledku nijak neomezil rozsudek Evropského soudního dvora ve Štrasburku v případě Delta pekáren. Někteří odborníci přitom v této souvislosti tvrdili, že ÚOHS už takto postupovat nemůže.

Kartelové dohody ÚOHS podle Broma vyšetřuje napříč trhy. Týkají se energetiky, dopravy, stavebnictví nebo oblasti informačních systémů. „V oblasti zneužití dominantního postavení máme celou řadu podnětů. Je jich kolem stovky napříč všemi obory,“ uvedl Brom. Jedno řízení chce aktuálně zahájit, jaké firmy se bude týkat, neuvedl.

Úřad bude chtít letos dokončit také řízení, které vede s jedním českým městem za přijímání vyhlášek, které narušují soutěž. Další řízení chce úřad zahájit. Podle Broma je to vždy až poslední krok, kdy obce ani přes upozornění nesjednají nápravu.