Norská firma může koupit Hamé, antimonopolní úřad není proti

Norská společnost Orkla může převzít českého potravinářského výrobce Hamé. Spojení nevzbuzuje obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže, uvedl antimonopolní úřad. Orkla by tak měla zdvojnásobit svůj obrat ve střední Evropě.

Prodej Hamé schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Fúze s norskou společností Orkla by podle něj neměla zásadně narušit hospodářskou soutěž, a to ani v oblasti velkoobchodního prodeje kečupu nebo ostatních omáček podávaných za studena. „Podobně spojení nevzbuzuje obavy v oblastech velkoobchodního prodeje dětské výživy a majonézy,“ uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Transakci za 175 milionů eur už před časem schválil slovenský antimonopolní úřad, protože Hamé má výrobní závod také na Slovensku. Společnost Orkla už v tuzemsku vlastní jinou tradiční značku - Vitanu, ve střední Evropě pak také rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania.

Firma Hamé loni utržila přes 6 miliard, Orkla posílí ve středoevropském regionu

„Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích,“ řekl loni k transakci viceprezident společnosti Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen. Převzetím Hamé zdvojnásobí Orkla svůj obrat ve střední Evropě.

Tržby potravinářské společnosti Hamé loni stouply o více než osm procent, překonaly 6,01 miliardy korun. Obrat nejvíc rostl v České republice – o 13 procent. Tuzemský trh přinesl Hamé polovinu loňských tržeb. Stouply i na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. Naopak kvůli oslabení rublu o pětinu klesly výnosy z Ruska. Hrubý zisk firmy činil přibližně 600 milionů korun.