Včelaři dostali rekordní pokutu, odvolají se

Společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařský, dostala za antibiotika v medu pokutu 1,2 milionu korun, potvrdili zástupci Státní veterinární správy (SVS). Jde o rekordní sumu, běžně SVS tak vysoké pokuty nedává. Včelpo se proti pokutě odvolá, potvrdila předsedkyně svazu Jarmila Machová.

„Rozhodně je to jedna z nejvyšších pokut, které udělujeme,“ potvrdil ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví SVS Jan Váňa. Podle něj nesmí být pokuty likvidační. U pokutování za prohřešky u medu je sankce rekordní.

Vedení včelařů loni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával ukrajinský med s antibiotiky do českého medu. Používání antibiotik při léčení včel je přitom v EU zakázané. Nyní firma začala znovu med po veterinárním vyšetření prodávat.

„Myslela jsem, že to budou spíš statisíce, a méně než pět set tisíc korun.“

Jarmila Machová

předsedkyně svazu Včelpo

Státní veterinární správa chce kromě pokuty ještě 35 tisíc korun za náklady správního řízení a tisíc korun jako paušální poplatek. Machová dodala, že ještě čeká na výsledky šetření a výši pokuty od Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Kontroly medu z dovozu se zpřísnily

Úřední veterináři také zpřísnili kontroly na med z dovozu. Za posledních pět let kromě Včelpa objevili antibiotika v medu pouze v jednom případě v roce 2013. Tehdy šlo o dovozový med z Moldávie.

Ředitel firmy Včelpo Panagiotis Margaritopoulos podle Machové již začal měnit chod podniku, aby se podobné případy nevyskytly. Měl by upravit vstupní kontroly i skladování medu podle technologického auditu, který si nechala firma vypracovat. Svaz si v prosinci zvolil nové vedení a podle dřívějších vyjádření Machové se chce Včelpo zaměřit spíše na produkty z mateří kašičky než na med samotný.