Počet exekucí na důchod roste. Loni z penzí odešla miliarda a 84 milionů korun na účty věřitelů

Tři sta miliard korun, nebo také čtvrtina ročních výdajů českého státu. Přesně tolik vymáhají na dlužnících v tuzemsku exekutoři. Nejčastěji se lidé do takových problémů dostávají podle nevládních organizací kvůli ztrátě zaměstnání, rozvodu nebo úmrtí partnera. Aktuálně exekutoři vedou přes čtyři miliony 300 tisíc řízení.

Video Události
video

Počet exekucí na důchod roste

Zhruba půl milionu korun u pěti společností. Tolik si půjčil ve svých 65 letech Jiří Dvořák. Z důchodu splácel necelých deset tisíc korun měsíčně. Najít si musel i brigádu. Půjčky si bral kvůli přítelkyni. „Znali jsme se tak pět let a pak mi řekla, jestli bych si nemohl půjčit, tak jsem si vzal první půjčku,“ říká Jiří Dvořák. Na co jeho přítelkyně peníze použila, však neví. Zato ví, že mu žádné nevrátila.

Když po čase o brigádu přišel, ze samotného důchodu nedokázal úvěry splácet. Dluhy tak postupně narůstaly o penále. Nakonec mu zbyla jediná možnost - vyhlásit osobní bankrot .„Udělali mi insolvenci, splácel jsem 3084 korun měsíčně po dobu pěti let. Teď jsem rád, že už to mám za sebou, že už to skončilo, že si můžu pořídit věci, které mám rád, třeba kaktusy,“ říká Dvořák.

Když nemá dlužník na zaplacení svého dluhu, sráží se mu postupně z platu. Pokud se ale dluh týká penzisty, je mu exekučně obestaven důchod. Jenom loni bylo takových případů 80 tisíc – o 4700 víc než o rok dříve. Celkově se za posledních deset let zvedl počet exekucí na důchod 2,6krát.

A v podobné situaci bylo jen v lednu bezmála 1400 lidí. Celkem pak za poslední rok vyhlásilo osobní bankrot více než 16,5 tisíce zadlužených. Téměř v polovině případů se lidé dostanou do dluhů kvůli ztrátě zaměstnání nebo ztrátě partnera. Velká část neumí se svými příjmy dobře zacházet. Nejohroženější skupinou jsou ti, kdo žijí od výplaty k výplatě. Typicky se dluhové poradny plní v lednu, kdy lidé nemají z čeho splácet půjčky, které si vzali před Vánocemi.

Co se týče samotných důchodů s exekuční srážkou, těch loni přibylo oproti roku 2014 o šest procent a ČSSZ strhla peníze z celkem 79 991 penzí. Vedle toho ale přibylo i případů, kdy nebylo možné požadovanou částku vůbec zabavit – protože důchod byl příliš nízký. Těch bylo v meziročním srovnání o zhruba dva tisíce víc, tedy kolem 44 tisíc.

„Dnes máme zhruba milion lidí v exekuci. A naprostá většina těchto lidí má víc než jednu exekuci. Což znamená, že tu máme velké množství lidí, vůči nimž jsou pohledávky nevymahatelné,“ konstatuje analytik dluhového poradenství Člověk v tísni Daniel Hůle.

A takových případů lidí je čím dál víc. Zatímco v roce 2013 měl každý zadlužený v průměru tři exekuce, o dva roky později už to bylo skoro jednou tolik. „Dlužníci často vytloukají klín klínem, takže splácejí půjčku půjčkou,“ upřesňuje mluvčí Exekutorské komory David Sahula.

Přesně tak to řešila před časem i Alena. Teprve nastupovala do práce a potřebovala rychle zaplatit nájem. Před třemi lety si půjčila poprvé. Od té doby se její dluhy a penále vyšplhaly na téměř 400 tisíc korun. „Prostě jsem to přestala splácet a začala jsem zase upadat do dluhů. Pořád se to vlastně navyšovalo. Brala jsem si nové půjčky jak od banky, tak ty nebankovní,“ vysvětluje.

Problémy by nyní chtěla vyřešit osobním bankrotem. Stejně jako to udělal Jiří Dvořák. Svých dluhů se zbavil za pět let.